Obserwatorzy

poniedziałek, 9 stycznia 2012

Czapki męskie (1)

Nagle okazało się, że  mój mąż nie ma porządnej włóczkowej czapki. Jedną zgubił, a ta co została wyciągnięta z szafy, okazała się już porządnie sfatygowana. Faktem jest, że mojemu mężowi (podobnie, jak i mnie) w każdej czapce jest fatalnie, jednak  zimowa aura wymusza noszenie jakichkolwiek nakryć głowy i człowiek przestaje zwracać uwagę na to jak wygląda, bo woli uniknąć przeziębień.
No to siadłam i zrobiłam:Druty 3,5 - 4 mm; włóczka 100% wełna niewiadomego pochodzenia,  zużycie 50 g; rozmiar czapki na obwód głowy 57 cm

Oczywiście wykonanie takiej czapki jest nieskomplikowane, jednak przybliżę  krótko sposób wykonania.


Czapka męska wzór warkoczowy
Włóczka: wełna 100% (taka na druty 4,5 mm), ja robiłam  początkowe  10 rzędów na drutach 3,5 mm , potem użyłam drutów 4 mm, żeby czapka była  zrobiona dość ściśle. Dodatkowo dodałam drugą bardzo cieniutką nitkę włóczki wełnianej (ze szpuli) kupionej kiedyś na Allegro. Czapka wykonana jest metoda bezszwową, na okrągło. Na ten rozmiar głowy nabrałam 80 oczek. Motyw powtarzalny wzoru to: 2 oczka prawe, 2 ocz. lewe,  warkocz z 4 ocz. prawych przeplatany co 8 rzędów, 2 ocz. lewe, 2 ocz. prawe.
Zrobiłam 6 powtórzeń  warkocza, by potem  zgubić oczka lewe i  ściągnąć czubek czapki nitką.
Dodam jeszcze, że na obwód głowy około 60 cm należy dodać 10 oczek (1 motyw). 
Należy robić dość ściśle, by czapka nie była zbyt  przewiewna i szybko się nie zdeformowała.

Czapka nr 2  jest nieco płytsza. Wykonana, najbardziej znanym pod słońcem, wzorem reliefowym.

Druty 3,5 - 4 mm; włóczka "Oliwia" (75% akryl, 25% wełna; 250m/100g + cieniutka nitka wełniana),  zużycie 60 g; rozmiar czapki na obwód głowy 57 cm

Czapka męska wzór reliefowy
Wzór reliefowy: kratka - 4 ocz. prawe, 4 ocz. lewe x 4 rzędy. Druty 3,5 - 4 mm. Obwód głowy jw.:  57 cm (jeżeli  chcemy zrobić rozmiar nico większy, dodajemy  wielokrotność wzoru kratki (8 - 12 oczek).
Czapka wykonana jest metoda bezszwową, na okrągło. Nabrałam 80 oczek na druty 4 mm, wykonałam ściągacz 2x2 -10 rzędów na drutach 3,5 mm. Następnie na drutach 4 mm zrobiłam  9 powtórzeń  wzoru kratkowanego. Teraz już nie robiłam "kratek", oczka prawe robiłam do góry, a gubiłam na główkę czapki oczka w pasie oczek lewych: po 1 ocz. w co drugim rzędzie przerabiając ostanie prawe z pierwszym lewym, aż zostało po 1 lewym dzielącym pasy prawych. Potem jeszcze zgubiłam  po 2 ocz. z pasa prawych oczek. Pozostałe ściągnęłam nitką i zeszyłam czubek czapki. 

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails