Obserwatorzy

niedziela, 4 marca 2012

Żakardy. Wzór norweski – "Marius" sweter

Historia dziewiarstwa
Jeden z najbardziej popularnych  projektów norweskich oparty na wzorze „lusekofte” (Setesdal sweater) – omówiłam  ten wzór tutajCechą charakterystyczną tego swetra jest dobór kolorów:


Zdjęcie stąd

Są to barwy flagi norweskiej: czerwona, biała i niebieska (oryginalne kolory to czarny, szary i biały). Charakterystyczny wzór wrabiany nazywa się „kross og kringle”. Projekt zyskał taką popularność, że sweter z tym wzorem był noszony m.in. przez króla Haralda i panią premier Norwegii Gro Harlem Brundtland, Helenę Olafsen - mistrzynię świata w snowboardzie; zagrał nawet w filmie.


 Zdjęcie stąd

Zdjęcie stąd


Sweter „Marius” zaprojektowała w 1953 r. Unn Søiland Dale (inspiracją dla projektantki była książka Annichen Sibbern z 1929 roku)  dla  Mariusa Eriksena (1922 – 2009) norweskiego narciarza, dwukrotnego mistrza w slalomie, modela i aktora - syna także Mariusa Erkisena – gimnastyka. Ciekawostką jest to, że Marius Eriksen w czasie II wojny światowej był pilotem RAF-u, odniósł 10 zwycięstw, zanim został zestrzelony u wybrzeży Holandii i dostał się do niewoli; siedział w obozie dla jeńców wojennych w Żaganiu do 1945 r. 


Prawdziwa popularność tego wzoru rozpoczęła się po projekcji  filmu "Troll i Ord", gdzie Marius Eriksen nosi ten sweter. Wzór nadal jest bardzo popularny i świetnie się sprzedaje, uchodzi nawet za ikonę Norwegii. Takie swetry noszą zwykli ludzie, ale i popularni sportowcy oraz artyści.


Źródło:

http://www.nicefashion.org/files/Persp_-_3.1_T._Tobiasson_-_Valuing_Norwegian_Wool_final.pdf


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails