Obserwatorzy

niedziela, 4 lipca 2010

Ratusz w dzielnicy Posada Olchowska w Sanoku

Ratusz (dom rady niem. Rathaus) - reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich.

W starożytnej Grecji funkcję ratusza pełnił buleuterion, w Rzymie kuria. W okresie średniowiecza (w XII wieku) pojawiły się ratusze o charakterze budowli obronnych. Były stawiane najczęściej na planie czworoboku i sytuowane w centrum miasta, na rynku lub przy jednej z ważniejszych pierzei. Ważnym elementem ratusza była wieża pełniąca funkcję strażnicy miejskiej. Wieża była wkomponowana w bryłę budynku lub budowana jako wolno stojąca (beffroi). Spotyka się także ratusze z dwiema wieżami (nie wiadomo dokładnie co miały one symbolizować, jednym z przykładów jest ratusz w Szprotawie). Najważniejszym pomieszczeniem w ratuszu była sala obrad. Było to jednocześnie największe i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w budynku, umieszczano je na pierwszym piętrze.

W okresie renesansu i baroku ratusze budowano w bardziej ozdobnej formie, architektura była zbliżona do pałacowej.
Ratusz, jako budowla monumentalna i reprezentacyjna był znakiem siły i samorządności miasta, wokół niego budowano kramy kupieckie, sukiennice.
Jedynym zachowanym w Polsce ratuszem drewnianym jest ratusz w Sulmierzycach.
W Polsce często ratusz jako budynek jest określany mianem magistrat.

Ratusz w dzielnicy Posada Olchowska w Sanoku  powstał na początku XX w. (wtedy ukończono budowę).  Wcześniej Urzad Gminy  mieścił się w rozmaitych wynajętych lokalach. Dopiero za kadencji naczelnika Macieja Kluski podjęto decyzję o budowie  dzielnicowego ratusza. Autorem projektu budynku  był  inż. Ostrowski. W gmachu znalazły się następujące pomieszczenia: na parterze - sala posiedzeń, biuro naczelnika, pomieszczenia policji, areszt gminny, sklep Kółka Rolniczego, magazyn oraz Kasa Raffeisena; na piętrze były dwa mieszkania z przeznaczeniem pod wynajem. Wybudowano również wieżyczkę pod dzwon alarmowy dla straży ogniowej i zegar. Budowę ukończono w 1907 roku.
Po przyłączeniu Posady do Sanoka w 1931 r. budynek  dzielnicowego magistratu przestał spełniać swą rolę. Niedawno z inicjatywy radnych dzielnicy podjęto strarania o jego  renowację. Przeprowadzono remont budynku, a 14 września 2009 odsłonięto tablicę  umiejscowioną na elewacji:


Z  zabytkowej wieżyczki rozbrzmiewa (w godzinach 11:00, 15:00 i 18:00)  jedyny w mieście hejnał dzielnicy:
 

Oparty został o melodię lokalnej, ludowej pieśni "Sowa na gaju".
 
Stare drzwi wejściowe

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails