Obserwatorzy

piątek, 12 sierpnia 2011

Jak zrobić kołnierzyk bebe do bluzki

o taki jak do tej:


Opiszę, jak robiłam kołnierzyk do tej konkretnej  bluzki, gdyż  jeżeli się weźmie inną grubość włóczki i drutów - potrzebne mogą być modyfikacje. Jednak ogólna idea wykonania będzie miała zastosowanie.
Chodziło o to, by uzyskać kołnierzyk z zaokrąglonymi rogami tzw. bebe. Zdecydowałam, że robić będę wzorem ryżowym, gdyż takie  wykończenia mam przy bluzce; myślę jednak, że można taki kołnierzyk z powodzeniem wykonać wzorem francuskim, a nawet tzw. pończoszniczym (faktem jest, że przy gładkim wzorze kołnierzyk może się zwijać i nie będzie leżał ładnie, może też wymagać obrobienia, nie tylko półsłupkami, a nawet oczkami rakowymi).

Kołnierzyk bebe 
Opis wykonania


Druty  3,5 mm; wzór ryżowy.
Aby uzyskać wyokrąglone rogi rozpoczynamy robótkę od narzucenia 7oczek, które w 2 rz. przerabiamy ryżem; na końcu rz. 2 narzucamy 3 ocz.;
rz.3 - wszystkie ocz. przerobić wzorem ryżowym; 
rz.4 - ryż; narzucić na końcu rzędu 2 ocz. itd.
rz.6 - dodać 1 ocz.;
rz.8 - dodać 1 ocz.;
rz.10 - dodać 1 ocz.;
rz.12 - dodać 1 ocz.;
Zdecydowałam, że szerokość kołnierzyka - 16 ocz. jest wystarczająca. Oczywiście można modyfikować zarówno  szerokość kołnierzyka, jak i sposób (liczbę) dodawania oczek. Kiedy użyjemy włóczki cieńszej, trzeba będzie dodawać więcej oczek na wyokrąglenie rogów.
Teraz modelowanie kołnierzyka - najważniejsze;  żeby uzyskać  naturalne wyokrąglenie samego  kołnierza. Należy zawsze z tej strony z której się dodawało oczka, dodawać  po 1 oczku ( ja robiłam narzut przekręcony za pierwszym, albo jak kto woli przed ostatnim oczkiem) i zaraz gubić dodane oczko na końcu rzędu - przerabiać dwa razem. W miarę dziania kołnierzyk będzie się sam układał na okrągło, a robótka będzie szła po skosie. Ta strona, gdzie  zamyka się oczka będzie przyszyta do swetra.Robimy kołnierzyk tak długi, jaki pasuje nam do dekoltu swetra.


Wyokrąglenie  drugiego rogu robimy gubiąc i zamykając oczka w odwrotnej kolejności, by zakończyć robótkę na 7 oczkach.
Niestety wykonanie  lewego i prawego rogu może się nieco różnić - wynika to z różnicy wzorów przy dodawaniu i zamykaniu oczek - dlatego kołnierzyk obrobiłam półsłupkami, można też zrobić jeszcze rząd oczek rakowych. 
Kołnierzyk przyszywamy do bluzki, wcześniej fastrygując do swetra i sprawdzając prawidłowe jego ułożenie (środek dekoltu na plecach do połowa kołnierzyka).

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails