Obserwatorzy

wtorek, 2 października 2012

Cardigan "Kamienna plecionka" - przybliżenie

Jeszcze w sierpniu, o tu pokazywałam seterk bawełniany, jaki zrobiłam dla córki. Obiecałam zdjęcia na modelce - córka sweter już dawno zabrała, a ja dopiero dziś je pokazuję.


Sweter, jak już wspominałam, został zrobiony z "Virginii" podwójną nitką, na drutach 4 mm KP. Jest wykonany całkowicie bezszwowo, rękawy ma dorabiane od góry. Zdecydowałam się na taką technikę wykonania, gdyż irytuje mnie, kiedy trzeba zszywać dzianinę bawełnianą (denerwują mnie grubsze szwy).Wzór plecionki pojawia się na przodach i tyle swetra, rękawy są gładkie. Ten mały sweterek posiada również kieszonki, mające raczej przeznaczenie ozdobne (wykonane jednak zostały tak, że jeżeli zajdzie potrzeba, to bilet tramwajowy się w nich zmieści).

Detale
Dodam jeszcze, że należy pamietać o tym, że wzór plecionki zwęża dzianinę i zawsze trzeba dodać kilka oczek więcej na szerokość, aniżeli wynika to z obliczeń. Druga uwaga dotyczy tego, by dzianinę z bawełny robić dość  ściśle - wtedy się nie rozciągnie i nie zdefasonuje. Moje bawełniane bluzki i swetry nigdy się nie naciągają, bo robię je ciasno.

Wzór plecionki
 
Oczywiście, kto zechce wykonać podobny sweter, obliczenia musi dostosować do swego rozmiaru. Sweter ma klasyczny fason, więc właściwie nie ma tu po co podawać rozliczeń oczek i rzędów.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails