Obserwatorzy

czwartek, 8 kwietnia 2010

Kołnierzyki do sweterków na szydełku, drutach, haftowane

Ogladając niedawno  jakieś fotografie z pokazów mody zwróciłam uwagę na  dość (w mojej opinii) ciekawą propozycję: do długiego swetra z kieszeniami  został  doszyty kołnierzyk, chyba szydełkowy.  Sweter zyskał zupełnie nowy wyraz. Niestety fotki nie zapisałam i nie potrafiłam jej poźniej odnaleźć. Pomyślałam - może poeksperymentować, tym bardziej, że od jesieni  myślałam nad  skomponowaniem   z "czymś" mojego bordowego cardigana  otrzymanego od Matyldy. Po prostu nie miałam pomysłu na  to jak go nosić.
Najpierw odgrzebałam  stare zasoby posiadanych przeze mnie kołnierzyków - jednak okazało się, że są już dosyć zużyte i nadszarpnietne zębem czasu (niektóre robiła mi jeszcze mama). Jedyne, zadatne do użytku okazały się te haftowane.
Chwyciłam za szydełko i zrobiłam pierwszy niciany kołnierzyk:


Jednak nadaje się on  bardziej  do bluzki/sweterka  z okrągłym dekoltem. Nie można go też krochmalić, gdyż wychodzi  bardziej taka sztywna kryza, niż kołnierzyk.

Potem postanowiłam   zrobić kołnierzyk  z cieniutkiego moherku na drutach. I tu impas - jakoś nie mogłam znaleźć satysfakcjonujacych mnie wzorów na druty.  Postanowiłam zaadaptować na kołnierzyk taki ażur:

Druty 2,25 mm; włóczka "Luna"; 
zużycie - minimalne

Wzór jest taki, że sam układa się eliptycznie. Niestety  nie udaje się uzyskać jednakowych końców kołnierzyka. Należy go robić w dwóch częściach i łączyć na środku.  Dlatego zrobię  następny kołnierzyk.
A tak wygląda doszyty do sweterka:


Na fotografii widać wyraźnie różne rogi  kołnierzyka.
I jeszcze taka wersja w brudnym różu:


Na  wzory  kołnierzyków na drutach można wykorzystać wzory niektórych bordiur do szali - szczególnie tych robionych  w poprzek (acz niekoniecznie). Mnie jednak nie starczyło "pary", by  zrobić i zademonstrowawać taki kołnierzyk.

A to haftowane kołnierzyki z materiału:

Haft maszynowy

Haft ręczny

Kołnierzyk z materiału  przypięty do sweterka:


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails