Obserwatorzy

poniedziałek, 2 listopada 2009

Skarpety zszywane z jednej strony

Takie skarpety można zrobić na dwóch drutach prostych lub jednym z żyłką. Można je robić każdą osobno lub dwie jednocześnie:Klasyka: skarpety z owczej wełny

Jeżeli wykonuje się dwie jednocześnie, należy pamiętać, by robić je w tzw. odbiciu zwierciadlanym (chodzi o to, by szew wypadł od wewnętrznej strony nogi/stopy). Jest to bardzo prosta metoda, która mogą wykorzystać osoby mające kłopoty z nieustannie wysuwającymi się drutami skarpetkowymi przy dzianiu na okrągło - dwa druty, czy jeden z żyłką, to nie 4. Dodam, że tego sposobu nauczyła mnie moja mama, która właściwie przez całe życie ubierała nas w tak właśnie dziane skarpety.
Z powodu pory roku, zdjęcia nie sa rewelacyjne – dzień jest krótki, a w sumie dopiero wieczorem mogę zasiąść do robótek i wówczas trudno dobrze sfotografować prezentowany obiekt.

Skarpety zszywane z jednej strony
Opis

Skarpety zostały wykonane na drutach 3,5 mm.
Narzucam na druty 4 mm 40-38 oczek na jedną skarpetę. Już następny rząd wykonuję drutami 3, 5 mm. Dlatego robię narzuty na drutach 4 mm, by uzyskać dość luźny, elastyczny początek robótki. Wykonuję 30 rz ściągaczem 1 x 1, z tym że na prawej stronie oczka prawe robię przekręcone, aby w efekcie uzyskać ściślejszy ściągacz.
Następnie robię wzorem skarpetkowym około 10 rz. Teraz dzielę robótkę na dwie części (po 20 oczeki), przerabiam jeszcze około 12 rz. tylnej części skarpety.Wyrabianie pięty:
dzielę te 20 oczek na 3 części: - 6, 8 (środkowa), 6 oczek. Wyrabiam piętę przerabiając razem każde 8 oczko z kolejnym z sześciu; raz na prawo, raz na lewo, aż zostanie mi na drucie 8 oczek.

Pięty robię osobno w każdej skarpetce.

Z bocznej części pięty ponownie nabieram te zgubione wcześniej oczka (po 6 oczek z jednej i z drugiej strony pięty), przerabiam tak, jak oczka schodzą z druta.


Łączę część tylną skarpety (z piętą) z częścią przednią i robię prosto na długość stopy (u mnie to było 40 rz.).
Wyrabiam palce skarpety robiąc razem: 3 i 4 oczko, 17 i 18 (przekręcone), 23 i 24, 37 i 38 (przekręcone). Kiedy na drucie zostaje mi 12 oczek zsuwam je na igłę i zeszywam czubek skarpety.
Ukończone skarpety przed zeszyciem – wyglądają tak:Obie skarpety zszywam ściegiem tzw. materacowym. Szwu prawie nie widać.
Skarpety gotowe.
Mam nadzieję, że te skarpety zostaną „zaliczone” do zabawy blogowej: „Skarpetkowy szał” u Truskaweczki.
W opracowaniu opis skarpet zszywanych z dwóch boków.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails