Obserwatorzy

wtorek, 1 czerwca 2010

Chińska tunika z wiatraczkiem

Tę tunikę zrobiłam kilka lat temu, a wypatrzyłam na Osince. Opis  mojego wykonania  umieściłam  też na  Forum u Maranty. Myślę, że tunika jest  na tyle ciekawa, że warta przypomnienia.

Szydełko 2,1 mm Tulip; włóczka: "Almina 100% bawełny; 
zużycie 350 g (rozmiar 42-44)

Pochodzi z jakiegoś katalogu (wzór - zdaje się - chiński). Opisu i wzorów nie było, więc  Osinki same kombinowały  i robiły na tzw. "czuja". Podobnie robiłam i ja.  Korzystałam z wzorów zamieszczonych na Osince i resztę sama wymyślałam.


Wzór samego wiatraczkaWzór  spódnicy tuniki

Tunika z wiatraczkiem

Opis
1. Robótkę zaczynamy od wykonania wiatraczka robiąc wg zamieszczonego schematu. Należy robić dość ściśle, żeby się nie falował. Następnie robimy siatkowe "ananasy" , jednak  nie wyrabiamy słupków miedzy  anansami przy dekolcie. A więc  obrabiamy wiatraczek z trzech stron. Ilość rzędów dostosowujemy do gabarytów osoby: dla szczupłej - mniej, dla grubszej  - więcej. Dolne "kąty" prostokąta robi się wyrabiając róg i wkłuwając po dwa słupki w jedno oczko dzielone 3 ocz. łańcuszka.Tak robiłam pachę i zaraz potem wykonałam ramiączka


Tył góry tunki  zrobiłam, jak wyżej

2. Zeszywamy przód i tył,  obrobiłamy półslupkami i oczkami rakowymi ramiączka. Przechodzimy  do wyrabiania dołu -  na okrągło.
Najpierw wykonujemy siateczkę, na której potem "zawiesimy" anansy.  Ananasy zostały zrobione na podstawie tej fotografii z Osinki:

Zdjęcie z Osinki

Trzeba sobie wyliczyć ilość potrzebnych nam ananasów i odpowiednio je "zawiesić" na tych przejściowych rzędach (u mnie było 14 ananasów; szczuplejszej osobie wystarczy 12).3.Pod koniec  wyrabiania anansów  zaczynamy robić  wzór dołu spódnicy (schemat wyżej):


Od pewnego rzędu tego schematu  powtarza sie takie same rzędy - co pozwala  zrobić  długość spódnicy tuniki taką, która nam odpowiada.


Dół obrabiamy półsłupkami w celu wzmocnienia.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails