Obserwatorzy

czwartek, 9 sierpnia 2012

Kilka słów o wykonaniu bluzki "Gala" i inne sztuczki dziewiarskie

Bluzkę zrobiłam na maszynie jednopłytowej "Moda" - mam takie urządzenie już 30 lat. Kiedyś dorabiałam sobie robiąc swetry na zamówienie, dzisiaj wykorzystuję maszynę okazjonalnie. Nie chciało mi się kręcić na drutach bluzki z "Sonaty", tym bardziej, że córka specjalnie nie wybrała sobie wzoru, określiła tylko model: z kołnierzykiem polo i kolor (w kolorze ziemi - wyszedł kolor piasku).

Bluzka "Gala"

Ponieważ jest to maszyna jednopłytowa - nie można na niej wykonać ściagaczy, które zrobiłam na drutach 2,5 mm - ręcznie, a potem narzuciłam na maszynę. Dzianina maszynowa jest w swej strukturze zdecydowanie ściślejsza (robiłam na 10 - co oznacza splot najluźniejszy), niż wykonywana na drutach. Na drutach zrobiłam kołnierzyk (2,25 mm) i pliski do polo - chciałam tu użyć wzoru francuskiego.
Taką bluzkę z powodzeniem można zrobić na drutach - różnymi metodami: a) w częściach - osobno plecy, przód, rękawy i pozszywać; b) na okrągło od dołu,  z dorabianiem rękawków od góry, lub tradycyjną metodą; c) metodą "contiguous",  a więc tak, jak komu pasuje. Model klasyczny, nie wymaga specjalnego opisu, wystarczy po prostu wykonać próbkę ze swojej włóczki i rozliczyć  właściwie oczka, dopasowując rozmiar dla siebie. Często robię ściągacz: a) na drutach cieńszych, niż planowana reszta swetra; b) narzucam mniej oczek, a te brakujące  dodaję w pierwszym rzędzie nad ściągaczem - dzięki temu  nigdy mi się nie rozciąga. Niekiedy zbyt wąską dzianinę ratuję dodając dodatkowo oczka po bokach -  na wysokości biustu. Wtedy nie wykonuję wcięcia w talii. Niestety nie mam specjalnych rad w przypadku za szerokiej dzianiny. No, jeżeli się robi w częściach - można tę szerszą część przeznaczyć na przód, zrobić większe podkroje pod pachami, a tył wykonać o te kilka oczek z obu stron - węższy i zrobić mniejsze podkroje pod pachami, albo wcale. Owszem szwy boczne przesuną się nieco do tyłu, ale w dzianinie zszytej "graftingiem" szew staje się niemal niewidoczny.
Nie da się na drutach uzyskać efektu wzoru tak dokładnego, jak na maszynie, jednak  mogę podać sposób na uzyskanie podobnych prążków, jak w mojej bluzce "Gala". Fotografia zestawia wzór  maszynowy (strona  lewa) i wykonany na drutach (prawa).


Widać, że dzianina maszynowa jest zdecydowanie ściślejsza. Jednak podobny efekt można uzyskać i na drutach. Nie jest może identyczny, ze względu na to,  że nie udaje się uzyskać podobnej ścisłości dzianiny. Próbkę robiłam na drutach 3 mm, być może na 2,5 mm dzianina wyszłaby ciaśniej.

Wzór bluzki "Gala"
Prążek robimy np. co 6, 8 czy 10 rzędów (jak tam nam pasuje) na prawej stronie dzianiny. Wykonujemy naprzemiennie *1 oczko prawe, jedno oczko tzw. podwójne* (takie jak w ściegu patentowym); oczko podwójne otrzymuje się biorąc nitkę z poprzedniego  rzędu z oczkiem, które przerabia się aktualnie, czyli wkłuwamy drut w miejsce: rząd niżej. Powtarzamy. Na lewej stronie  robimy wszystkie oczka lewe.
Dodam jeszcze, że wzór lepiej wychodzi robiony tym sposobem (a nie poprzez narzucanie nitki); ponadto warto przerabiać ten jeden rząd  na drucie o 0,5 mm grubszym, niż robimy całość. Zaraz na stronie lewej przerabiamy rząd drutem właściwym.

Zdjęcie ilustruje sposób wkłuwania druta

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails