Obserwatorzy

wtorek, 8 października 2013

Czapka i szalik dla niemowlaka

Prezentuję, właściwie zimowy komplet dla niemowlaka: czapka i szaliczek. Czapka jest przeznaczona dla dziecka w wieku 0-3 miesiące; kiedy podrośnie można do tego szalika zrobić kolejną w większym rozmiarze.


Ponieważ zapotrzebowanie było na wzór żakardowy: gwiazdki - taki zrobiłam. Jednak klasyczne gwiazdy norweskie byłyby za duże na tak małą czapeczkę, toteż wybrałam wzorek z małymi.

Druty 3 mm; włóczka "Super baby"; akryl 100%; 360m/100 g; zużycie ok. 120 g

Całość dziergana z akrylu przeznaczonego na wyroby dla niemowląt. Początkowo
zamierzałam czapkę podszyć cieniutkim polarkiem, jednak takiego nie dostałam u nas w sklepie i zdecydowałam się na zrobienie drugiej warstwy samymi prawymi oczkami.Jak już wcześniej wspominałam, mam kłopoty z taką małą, niemowlęcą rozmiarówką, toteż szukałam w Internecie danych na temat rozmiarów ubrań niemowlęcych. Czapka na rozmiar 0-3 miesiące  ma mieć głębokość około 13 cm - moja ma 14 cm. Dodam jeszcze, że ściągacz: 72 oczka, część ze wzorem 79 oczek. Dorobiłam też sznurki do wiązania, ale jeszcze nie zdążyłam przyszyć. Taka czapka musi być wiązana pod brodą, bo zwyczajnie zsunie się dziecku z głowy.

Wzór gwiazdki
 
Wykonując szalik, wykorzystałam kombinację ściągacza i ściegu patentowego, co dało efekt pogrubienia niebieskich pasków:
 
Zbliżenie wzoru
 
Szalik robiłam przeplatając cztery rzędy koloru białego, dwoma rzędami koloru niebieskiego. Z tym, że trzy rzędy białego robiłam ściągaczem 1x1; następne 3 rzędy splotem patentowym; 2 rzędy niebieskiego (z lewej i prawej strony) i 1 rz. białego.  Szalik wyszedł nieco grubszy, ma interesującą strukturę, jest nierozciągliwy, gdyż dziergam ściśle. Całość zdobią pompony. Należy pamiętać, że splot patentowy jest bardziej włóczkożerny i dlatego trzeba się liczyć z większym zużyciem włóczki. Całość zdobią niebieskie pompony.
Wzór powyższego szalika można znakomicie wykorzystać do wydziergania np. damskiego komina, który wykonany nawet w jednym kolorze da ciekawy efekt strukturalny.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails