Obserwatorzy

środa, 30 czerwca 2010

W stylu marynarskim

Mnie też wzięło na coś w stylu marynarskim. Zdzisława na swym blogu najpierw pokazała sweterek w paski - klasyka stylu marynarskiego; potem  tuniczkę z "Medusy"- też w paski. Na forum gazetowym ktoś podrzucił wątek z Osinki z tematyką morsko- marynarską. Postanowiłam i ja w tym roku sięgnąć do  kolorystyki stylu marynarskiego: bieli, granatu i czerwieni. Są to z jednej strony   kolory ponadczasowe, z drugiej  ponoć styl marynarski jest hitem tego sezonu.

Powraca do nas każdego lata. Jest ponadczasowy i stylowy. Można do niego podejść w dwojaki sposób - tradycyjny bądź nowoczesny. Tego sezonu emanuje słodyczą i seksapilem pin-up girl. Niebieski, biały, złoty i czerwony to charakterystyczne kolory tego trendu.

Styl marynarski należy do tzw. slow fashion. Ubrania te szybko nie wychodzą z mody. Przykładem są nieustannie pojawiające się na wybiegach i w galeriach bluzki w paski oraz inne części garderoby w pięknych odcieniach głębokiego granatu. Umiejętne połączenie drobnych elementów charakterystycznych dla tego trendu z nowoczesnymi dodatkami to duże wyzwanie.

Łatwo popaść w przesadę i wystylizować się niczym na bal przebierańców. Jeśli decydujesz się na styl marynarski, pamiętaj o kilku ważnych zasad.

1. Pozwól sobie tylko na wybrane elementy tego trendu np. bluzka w paski lub z kotwicą a do tego jednokolorowe spodenki.

2.Pozwól sobie tylko na wybrane elementy tego trendu np. bluzka w paski lub z kotwicą a do tego jednokolorowe spodenki.
3.Jeśli w Twojej stylizacji dominują ciemne granaty, rozjaśnij je gustowną czerwienią. Gdy chcesz wyglądać bardziej elegancko, wybierz więcej bieli i dodatki w kolorze złota.

Charakterystyczne motywy takiego looku to kolory - biel, granat i czerwień. Dodatki występują często w kolorze złota lub miedzi. Stroje mają lekko sportowe zabarwienie. Częstymi akcesoriami są okulary przeciwsłoneczne, słomkowe kapelusze, koszyki lub duże torby przypominające kształtem te, które zabieramy na plażę. Buty lekkie - najczęściej japonki, sandały i klapki, choć odpowiednie są też jasne, płytkie trampki i baleriny. Pojawiają się plecionki przypominające liny - czy to na paskach, czy jako element butów. Również nadruki nawiązują do tematu - poza oczywistymi i obowiązkowymi poziomymi paskami pojawiają się kotwice i łódeczki. Warto wspomnieć, że każdego lata mamy do czynienia z inną odmianą tego stylu, ponieważ co roku łączy się go z obowiązującymi trendami.
 
Zawsze lubiłam granat i biel i latami nosiłam białe bluzki w granatowe paski do granatowych spódnic lub spodni.
Sweterek granatowy z bawełny robi się na drutach; w planach jakieś marynarskie paski...
A tymczasem poradziłam sobie sięgając do  zasobów z szafy:
 
Szydełko Tulip 1,9 mm: włóczka: bawełna ze szpuli (3 nitki); zużycie  240 g

Bluzkę szydełkową z niebieskiej bawełny połączyłam z  pasiastym topem i białymi spodniami.


Tu  z kolei  narzutka z białej bawełny:


Powyższa biała bluzka kiedyś była zapinana  na guziki, które nieustannie mi się rozpinały. Zmieniłam zapięcie i  przyszyłam haftki (tak - haftki!). Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek miała  zapięcie na haftki przy bluzce czy sweterku. Tu akurat sprawdza się doskonale. A tak  na marginesie:  miałam już tę bluzkę wyrzucić na śmietnik, bo jakoś za luźno mi się zrobiła...  Teraz na chwilę dostała drugie życie.
Bluzeczki zostały zrobione tym wzorem:

Schemat "Swetry" nr 3/2008 (model 15)
 
 
*   *   *
KonKata - obejrzawszy fotkę rośliny zamieszczonej na Twym blogu - stwierdzam, że jest to podkolan biały.
Wando - nie jestem w stanie zrobić fotografii ładnej,  ukazującej prawdziwą urodę kwiatka rosnącego na łące - sprzęt fotograficzny mam dość przeciętny, a musiałabym kwiatka zerwać, żeby sfotografować go na jakimś sensownym tle. Chociaż ich dużo kwitnie u mnie - szkoda mi zrywać.
anabell - podkolan występuje na niektórych łąkach w Bieszczadach. Wiem też, że rośnie na Słowacji.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails