Obserwatorzy

sobota, 7 stycznia 2012

Żakardy. "Argyle" – szkocki wzór żakardowy

Historia dziewiarstwa
Dzisiaj nadal pozostanę w szkockich klimatachInteresującym jest  wzór zwany argyle (czasami argyll) – są to kolorowe romby (kojarzone ze szlifem diamentów), na których krzyżują się linie w kontrastowym kolorze. Całość daje złudzenie trójwymiarowości. 


Wzór ten wykorzystywany jest  w projektach dzianinowych: skarpet, swetrów, kamizelek. 


Znany jest już od co najmniej 1500 r., kiedy to pojawił się na skarpetkach członków szkockiego klanu Campbell pochodzącego z hrabstwa Argyll  w zachodniej Szkocji (charakterystyczne kolory – to  zielony i biały). Podobnie wzorzyste skarpetki nosili szkoccy górale od XVII w., jednak wówczas zaczęto już wprowadzać inna kolorystykę rombów.

Burberry

Bonprix

Dzianiny argyle stały się modne w Anglii po pierwszej wojnie światowej. Szkocka firma „Pringle of Scotland” w latach dwudziestych  XX w. spopularyzowała ten wzór, m.in. książę Windsoru nosił sportowe swetry i skarpety w romby przeznaczone do gry w golfa. 

 Benetton- jesień/zima 2007-2008


Benetton 2009-2010


W Ameryce wzór  stał się popularny w 1949 r., kiedy to prezes firmy odzieżowej  Brooks Brothers wrócił z turnieju golfa w Szkocji i rozpoczął  produkcję odzieży z tym motywem.  Lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku, to ponownie powrót  tego wzoru, który  trafił również do mody damskiej na swetry, szaliki, spódnice. Motyw argyle pojawia się  na skarpetach drużyn sportowych, ale i na trampkach,  poduszkach, zapalniczkach  i innych  produktach  użytku codziennego. Na przykład kolarska drużyna Chipotle Slipstream wykorzystuje niebieskie i pomarańczowe romby we wszystkich swoich kostiumach oraz materiałach promocyjnych. Ubrania w ten wzór  noszą  takie gwiazdy, jak Madonna, David Beckham i Nicole Kidman.Promod

Nordstrom

Przykładowe schematy z TOT TRICOT  - pod tym linkiem znajdziemy wiele interesujących modeli i wzorów żakardowych.                                                   


 Darmowe wzory:

Żródło: Wikipedia

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails