Obserwatorzy

sobota, 20 lutego 2010

Żakardy. Szalik i czapka – wzór norweski

Od początku tego sezonu zimowego Matylda marzyła o czapce i szaliku z wrabianymi wzorami. Jakoś ciężko było mi zabrać się do realizacji tego projektu. I w końcu, kiedy już zaczęłam robić – męczyłam ponad miesiąc realizując w międzyczasie inne prace. Ostateczny efekt jest taki:


Druty 4 mm; włóczka „Baśka” (70% akryl, 30% wełna); 300 m/100 g;
zużycie na czapkę i szalik 280 g
(na szaliku wisi nitka, którą znaczyłam strony szalika - zobaczyłam ją dopiero po zrobieniu zdjęcia)

Szalik robiony na okrągło, identyczny wzór po obu stronach, tak że można go nosić dwustronnie. Czapka ma drugą warstwę zrobioną z jasnego koloru. Komplet do noszenia bardziej na mrozy, aniżeli na dzisiejsze roztopy, ale jakoś tak długo go robiłam. Do kompletu mają być jeszcze rękawiczki (pewnie zrobię je na przyszły sezon). Wzór żakardowy pochodzi z różnych wydawnictw, został zestawiony przeze mnie.Robiłam klasycznie przekładając nitki z tyłu robótki. Zobaczyłam jednak na blogu takie urzadzenie zakładane na palec do prowadzenia kilku kolorów włóczki: 

 

Autorka bloga podaje też linka, gdzie można kupić coś takiego. Myślę, że ten aparat może zdecydowanie ułatwić pracę przy robótkach żakardowych.


Początkowo też rozważałam sposób tzw. podwójnego dziania zaproponowany tu:
http://forum.knitting-info.ru/index.php?showtopic=65125
jednak robota szła mi zdecydowanie wolniej, niż drutowanie moim tradycyjnym sposobem (chyba brak wprawy). Jednak ten sposób wydaje mi się arcyciekawy. W tym wątku na KnittingInfo można też zobaczyć filmiki ilustrujące sposób podwójnego dziania.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails