Obserwatorzy

środa, 3 lutego 2010

Kapcie na drutach - balerinki (opis wykonania)

Obiecałam opis wykonania  balerinek. Kapcie na zimę należy koniecznie robić z włóczek z zawartością wełny - będą cieplejsze;  letnie - najlepiej z bawełny lub mieszanki z bawełną. Ja dodatkowo dodaję  nitkę syntetyczną (cieniutką) w celu wzmocnienia podeszwy (kiedyś kupiłam taką na Allegro). Nie wiem ile włóczki wychodzi - bo nie ważyłam kapci, ale można  wykorzystać różne pozostałości po innych produkacjach. Ten opis przygotowany został na rozmiar stopy  37/38. Dodanie 2-4 rzędów zwiększy rozmiar, ujęcie zmniejszy. Oczywiście robótka jest ściśle dziana.

Balerinki
Opis 

Druty 5 mm, skarpetkowe, włóczka dość gruba, jeżeli cieńsza, to 4 -5 nitek

Rozmiar 37/38.
Jeżeli robimy rozmiar większy, należy odpowiednio modyfikować ilość rzędów i i oczek.

Nabieram na druty 18 oczek i przerabiam prosto 14 rz.


15 rz. – wyrabiam piętę: dzielę oczka: 6/6/6
Przerabiam środkową część robiąc „kapturek” tzn. przerabiając raz z lewej raz z prawej strony szóste oczko razem z kolejnym z sześciu raz z lewej strony, raz z prawej czyli raz na prawo, raz na lewo, aż zostanie na drucie 6 oczek.


Teraz od razu, po przerobieniu szóstego oczka razem, nabieram z boku pięty 8 oczek; wracam i z drugiej strony też nabieram 8 oczek (wracam po prawej stronie i zaczynam ten rząd liczyć, jako pierwszy rząd podeszwy). Mam na drucie 22 oczka.


Przerabiam 8 rz.

9 rz. - dodaję z lewej strony robótki 8 oczek na pasek kapcia (zawsze dodaję oczka z lewej strony – tzn. muszę przerobić całe okrążenie rzędu, żeby te oczka dodać) i robię na okrągło 6 rz.
15 rz. - te dodane 8 oczek zamykam – tworzy się paseczek i dalej ponownie robię prosto do 24 rz.

25 rz.- dodaję z lewej strony robótki 6 oczek (wyrabianie noska kapcia) i robię na okrągło 10 rz. (mam na drucie 28 oczek). Rozkładam je na dwóch drutach tak, żeby mieć po 14 oczek, z tym, że na wierzchniej części kapcia mam obok tych 6 dodanych oczek, z jednej i z drugiej strony po 4, czyli 4 + 6 + 4.


35 rz. - z lewej strony zaczynam wyrabiać palce - przednią część kapcia - robiąc razem( z tych czterech: 2 i 3 oczko (przekręcone), 6 i 7 razem, 12 i 13 (przekręcone), 26 i 27 razem.


Kiedy na drucie zostaje mi 12 lub oczek zsuwam je na igłę i zeszywam czubek kapcia.


Wykańczam brzeg kapcia półsłupkami, czasem jeszcze   oczkami rakowymi i przyszywam w celu ozdobienia jakiś kwiatek, guzik itp.

Tak wygląda gotowy kapeć - jeszcze nieobrobiony półsłupkami

Można zrobić balerinki bez tego poprzecznego paseczka - wtedy "leci się" prosto  robiąc 22-24 rz. aż do momentu nabrania  oczek na   przód kapcia.
Jeżeli zechcemy ocieplić kapcie  możemy  włożyć do środka wkładki filcowe:Zwykle  obszywam kolorowa bawełną  te nieciekawe kolorystycznie wkładki:
Takie balerinki robi się bardzo szybko (2 godziny) i przyjemnie. Można popuścić wodze wyobraźni, jeżeli chodzi o ich ozdabianie.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails