Obserwatorzy

środa, 29 maja 2013

Zielnik. Sałatnica leśna

Sałatnica leśna (Aposeris foetida) – gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych.
Występuje w Europie, w Alpach oraz w południowej Polsce (jest gatunkiem chronionym). Wiosną, kiedy kwitnie wydziela woń zepsutej mąki. U mnie rozsiewa się sama po ogrodzie.
 

 
Roślina rozetowa tworzy pędy o silnie skróconych międzywęźlach z jasnożółtym lub złocistożółtym kwiatostanem. Łodyga bezlistna, podnosząca się, pusta w środku, początkowo wełniście owłosiona, później gładka, zielona lub jasno brązowa. Roślina wypuszcza od jednej do kilku łodyg, które osiągają wysokość od 10 do 20 cm. Liście odziomkowe głęboko pierzasto wcięte, podłużne, lśniące, nagie, zebrane są w rozetę. Brzegi nierówne i nieregularnie ząbkowane, ze szpiczastymi odcinkami i tępymi lub zaokrąglonymi wcięciami. Przez środek liścia biegnie główna żyła mleczna z mlecznym sokiem. Blaszki liściowe zielone lub żółtozielone o długości do 10 cm.
 
Kwiaty języczkowe tworzą po jednym koszyczku. Kosze kwiatowe o średnicy od 2,5 do 4 cm. Okrywa koszyczka złożona z kilku szeregów jajowatych lub lancetowatych listków. Ich charakterystyczną cechą jest odginanie się w dół zewnętrznych listków okrywy w czasie kwitnienia. Płatki korony zrośnięte, jasnożółte lub złocistożółte. Kwiatostan osiągając dojrzałość zmienia się w dmuchawiec.
 
 
Owoce żeberkowane,okryte brodawkami niełupki z długim dzióbkiem (dłuższym od owocu)., zebrane są w owocostanie (dmuchawcu) tworzącym puszystą kulę.
Kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Rośnie w lasach liściastych (dąbrowy, grądy, buczyny, łęgi) w niższych partiach górskich, na stanowiskach na glebach przeciętnie wilgotnych lub wilgotnych, umiarkowanie żyznych lub żyznych, o podłożu wapiennym.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails