Obserwatorzy

niedziela, 4 września 2011

Bluzka "Pati" - jak wykonać

Dziś przybliżę, w jaki sposób robiłam bluzeczkę "Pati":


Bluzka "Pati"
Opis 

Rozmiar 38/36. Bluzka została wykonana techniką od góry. Rozpoczynając robótkę narzuciłam 72 oczka w takim układzie: 1/1/15/1/36/1/15/1/1, gdzie zewnętrzne oczka: 1 - to zaczątek przodów, a pozostałe 1 - to oczka dzielące poszczególne części bluzki: przody, tył, rękawki. Bluzkę robiłam  sposobem opisanym tu.Po zrobieniu 8 rzędów zrobiłam rz. 9 na rękawkach  wzorem francuskim. Na rz. 11 dodałam 14 oczek na bufkę rękawa. Od markera rozpoczynającego oczka rękawka  zrobiłam 7 oczek - potem  co drugie robiłam narzut (przerobiony w następnym rzędzie jako oczko przekręcone) - zrobiłam 14 narzutów; znów 7 oczek. Otrzymałam poszerzony rękawek. Oczywiście dalej dodawałam oczka przy markerach. Rękawki skończyłam, robiąc jeszcze ze 2 cm (po nabraniu oczek z pomocniczych nitek); w przedostatnim rzędzie (przed wykonaniem wykończenia sznureczkiem)  zgubiłam oczka, zrobiłam 17 oczek, /40 ocz. po 2 razem)- co dało 20 ocz., 18 oczek - otrzymałam 55 oczek rękawa; wykończyłam go metodą:  I-cord Bind Off
Przody bluzki modelowałam dodając oczywiście oczka za skosem raglanu: 
By wymodelować dekolt dodawałam oczka następująco:  19 rz.- 1, 21 rz. - 1, 23 rz. - 1, 25 rz. - 13 + 7 plisa.
Zaraz też  rozpoczęłam  wykonanie ażuru wg tej instrukcji; układ ażuru dyktowała fantazja, a robiłam go z trzech oczek, a nie z dwóch, jak pokazano na filmiku. Ponadto trzeba pamiętać, by na drugim przodzie robić ten ażur na lewej stronie - wtedy będzie układał się w miarę jednakowo na obu przodach. 
Należy oczka na rękaw odłożyć na dodatkowy drut i wyrabiać korpus swetra wtedy, kiedy po zmierzeniu centymetrem stwierdzimy, że szerokość swetra pod pachami jest dostateczna dla  naszego rozmiaru. U mnie było to 90 oczek na plecach = 44 cm. Kształtowałam wcięcie w talii  najpierw ujmując  3 razy co 10 rzędów po 1 oczku w miejscach, gdzie przypadałby szew boczny: czyli po 4 oczka w  jednym rzędzie, Następnie  dodałam taką sama liczbę oczek, w tym samym układzie, kiedy sweterek osiągnął okolicę bioder. Dól bluzki wykończyłam kilkoma rzędami wzoru francuskiego.


Kieszonka może być robiona od góry lub od dołu. 
Ta została zrobiona od dołu, bo nie chciało mi się osobno dorabiać wykończenia sznureczkiem po jej wykonaniu. Niestety nie  zrobiłam sobie notatek z rozliczeniem oczek, ale mniej więcej mogło to wyglądać tak: rozpoczęłam kieszeń od 9 oczek, dodałam 3 razy po 3 oczka z obu stron kieszonki i robiłam na pożądaną wysokość. Następnie w kieszeni  zgubiłam 7 oczek robiąc  na środku  po 2 oczka razem. 
Teraz wykonałam wykończeniowy sznureczek. Kieszonki przyszyłam  do bluzki, uważając, by znalazły się symetrycznie po obu stronach przodów.


Mam nadzieję,  że  mój opis będzie przydatny. Opisałam, jak zrobić  rękawek bufkę - co też może się przydać niektórym paniom.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails