Obserwatorzy

sobota, 9 lutego 2013

Kołnierzyk szydełkowy "Margaretka" - jak wykonać

Postanowiłam nazwać ten kołnierzyk "Margaretką", gdyż jest dość skromny i mało ozdobny; według mnie ma jednak swój urok i mnie się podoba.


Można taki kołnierzyk robić z różnych kolorowych włóczek. Ja wprawdzie zdecydowałam się głównie na włóczki bawełniane i mieszanki z bawełną - może to być jakaś "Miya", "Myra", "Supreme", "Almina", "Medusa" itp.,  a więc włóczki grubsze (kordonki będą zbyt cienkie), takie na druty 3,5 - 4 mm. Miałam te bawełny różnej grubości, jednak wszystkie robiłam szydełkiem 2,1 mm, gdyż dzianina musi być dość zwarta i tęga. Jeżeli panie wybiorą grubsze szydełko i zastosują moje obliczenia, kołnierzyk wyjdzie duży. Nie należy się też zrażać tym, że  początkowo może nam się wydawać, że kołnierzyk jest za gruby.
Oczywiście z powodzeniem można stosować swoje obliczenia, gdyż wzór i sposób wykonania są bardzo proste.Kołnierzyk "Margaretka"
opis wykonania
 
Włóczki różne: bawełna,  bawełna z akrylem; szydełko 2,1 mm. Zużycie ok. 40  - 45 g.
Należy zmierzyć centymetrem obwód, jaki nam odpowiada i na taką długość wykonać szydełkiem łańcuszek - raczej luźniej, niż bardzo ciasno.
Ja robiłam średnio łańcuszek długości  110 - 112 oczek.
1 rz. - wykonujemy 3 oczka łańcuszka i 109 słupków, wkłuwając je w każde oczko łańcuszka;
2 rz. - odwracamy robótkę i robimy w każdy słupek - półsłupek;
3. rz. - odwracamy robótkę, 3 ocz. łańcuszka, słupki; w każdym 9 półsłupku z poprzedniego rzędu  robimy 2 słupki.  Z reguły to jest tak, że  dzielę liczbę słupków z poprzedniego rzędu przez 9 i wychodzi mi ile razy muszę dodać, a te niepodzielne dzielę na 2 i robię na początku i końcu kołnierzyka.
4 rz. - odwracamy robótkę -  półsłupki;
Jeżeli kołnierzyk jest z bardzo grubej włóczki lub dla dziewczynki, kończymy go na 5 rzędzie - będzie węższy. Jednak zwykle robiłam kołnierzyk na 7 rzędów.
5 rz. - odwracamy robótkę -  słupki; w każdym ósmym półsłupku robimy 2 słupki;
6 rz. - odwracamy robótkę - półsłupki;
7 rz. - odwracamy robótkę - słupki - tu już nic nie dodajemy.
Jednak w tym 7 rz. ukryty jest sposób zaokrąglenia kołnierzyka: po odwróceniu w 5 półsłupek wkłuwamy 5 słupków (tak jakby się robiło muszelkę): dalej robimy słupki:
 


Przy końcu drugiego brzegu w 5 półsłupku od brzegu ponownie wkłuwamy 5 słupków i łączymy je z końcem kołnierzyka półsłupkiem. Zaciągamy i odcinamy nitkę.
 
 
 
Teraz obrabiamy kołnierzyk 1 rz. półsłupków, zaczynamy od strony od szyi i staramy się, by ładnie obrobić wyokrąglenie kołnierzyka, a kiedy dojdziemy niemal do początku obrabiających półsłupków - wykonujemy pętelkę zapięcia z 4-5 ocz. łańcuszka.
 

 
Zakańczamy robótkę zaszywając nitkę, przyszywamy ozdobny guziczek. 
 
 
 
 
 
Można jeszcze obrobić kołnierzyk oczkami rakowymi, wtedy robimy półsłupki obrębiające do końca, a przy powrocie wyrabiamy pętelkę zapięcia, dalej już wykonując oczka rakowe.
 


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails