Obserwatorzy

czwartek, 22 listopada 2012

Jak wykonać chustę "Piotruś Pan"

Chustę męska "Piotruś Pan" prezentowałam tu. Komentarze pań były różne, większość uznała, że ich panowie w czymś takim by nie wystapili, chociaż były i takie, które twierdziły, że owszem nie jest to taki zły pomysł.  No cóż, czasy takie, że każdy może wkładać co zechce. A ponieważ taka ciepła chusta może służyć i paniom,  i panom  - umieszczę dzisiaj kilka wskazówek, jak ją wykonać.


Chusta jest robiona klasycznie od środka - oczka dodaje się w środku przy oczku środkowym  dzielącym robótkę na połowy oraz przy brzegach. Tyle, że dodawane oczka środkowe przerabiałam jako przekręcone.


Na początku kilkanaście rzędów zrobiłam ściegiem pończoszniczym. Potem wprowadzałam sploty reliefowe. Jednak przed wprowadzeniem tych wzorów, zawsze przerabiałam jeden rząd wzorem francuskim.

Ścieg I:


Schemat ściegu I

Ścieg II:

 
Schemat ściegu II


Ścieg III:

 

Schemat ściegu III

Ścieg IV - to powtórzenie  ściegu I. Chustę wykończyłam 4 rzędami wzoru francuskiego.
Nie podaję też liczby rzędów, bo nie jest to takie ważne. Można  robić takie szerokości poszczególnych ściegów, jakie nam się podobają. Moje miały około 15 cm. Dodam jeszcze, że chusta wykonana wzorem reliefowym jest ciepła i ciekawie układa się na szyi. Należy pamietać by nie robić dzianiny zbyt ścisło (może powstać "derka"), ani zbyt luźno, bo wówczas zgubią się "rzeźbienia" reliefowe.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails