Nie jest to metoda trudna i większość dziewiarek z powodzeniem sobie z nią radzi, jednak może niektórym pomoże instrukcja przygotowana przeze mnie. Robiłam takim sposobem rękaw w swetrze z motywem liści, tak jest też zrobiony w Audrey.
Opiszę oczywiście sposób w jaki ja wykonywałam rękaw.
1.Po zeszyciu ramion swetra nabrałam na druty oczka wokół pachy dołączając oczka z podkroju przodu i tyłu odłożone wcześniej na agrafki (nie zamykałam ich).
Czerwona kreska - oczka nabrane z dodatkowej nitki; niebieska - oczka przełożone z agrafek
Miejsce, gdzie wypadałby szew rękawa zaznaczam markerem - jest to szczególnie przydatne, kiedy wyrobimy już główkę i przejdziemy do wykonywania rękawa na długość oraz gubienia oczek w celu jego zwężania.
2. Przesuwam teraz drut tak, by zacząć wyrabianie główki rękawa od góry, w tym celu przy szwie ramienia odliczam z obu stron po 6, 7 oczek, czyli razem 12- 14 - jest to początek główki, której wykonanie zaczynam dowiązując nową nitkę. Teraz robię już główkę rękawa dobierajac po jednym oczku z podkroju pachy raz z lewej, raz z prawej strony.
Początek główki rękawa
Mamy już kilkanaście rzędów główki
Tak wygląda główka rękawa w rzucie bocznym
A to widok "na okrągło" pachy swetra i główki rękawa
3.Dobieram oczka do momentu, kiedy się okazuje, że z tyłu doszłam już do miejsca, gdzie zgubiłam kilka oczek na podkrój pachy (na prosto 4/5/6), a z przodu zostało mi tych oczek więcej - dzieje się tak dlatego, że podkrój pachy z przodu jest zwykle głębszy. Wobec tego przekładam pozostałe oczka z przodu i tyłu na drut podstawowy i robię rękaw na długość na okrągło (liczenie rzędów na długość ułatwia marker) ujmując co kilkanaście rzędów po 1 oczku przed i za markerem, aby otrzymać efekt zwężania się rękawa (w zależności od grubości włóczki, oczekiwanej długości i szerokości rękawa ) - jest to zwykle co 10/12/14/16 rzędów.
Kolorem czerwonym zaznaczyłam oczka przodu, które zostały przełożone na drut podstawowy
Rękaw kończę mankietem ze ściągacza lub wzoru francuskiego.
Można robić rękaw w ten sposób na podstawie podkroju pachy, w którym zamkniemy wszystkie oczka (nie odkładamy ich na agrafki w trakcie spuszczania na przodzie i tyle), wtedy oczywiście nabieramy oczka na drut wokół całej pachy swetra.
Dodam jeszcze, że w wyniku tzw. "doświadczenia" ładniej wychodzi mi rękaw robiony od góry, kiedy wcześniej jednak zamknę wszystkie oczka podkroju pachy (nie odkładam oczek przodu i tyłu na agrafki - unikam "luźnych" oczek i tendencji do robienia się dziurek pod pachami) i nabieram wokół wszystkie oczka na rękaw.
Można robić rękaw w ten sposób na podstawie podkroju pachy, w którym zamkniemy wszystkie oczka (nie odkładamy ich na agrafki w trakcie spuszczania na przodzie i tyle), wtedy oczywiście nabieramy oczka na drut wokół całej pachy swetra.
Dodam jeszcze, że w wyniku tzw. "doświadczenia" ładniej wychodzi mi rękaw robiony od góry, kiedy wcześniej jednak zamknę wszystkie oczka podkroju pachy (nie odkładam oczek przodu i tyłu na agrafki - unikam "luźnych" oczek i tendencji do robienia się dziurek pod pachami) i nabieram wokół wszystkie oczka na rękaw.
32 komentarze:
Fajne szarości!!!
Świetnie to opisałaś. Mam wielką ochotę zaraz to wypróbować. Jednak mam sporo innych rzeczy do wykonania, jak tylko się ze wszystkimi pracami uporam zrobię sweterek i tym razem rękawy wydziergam od góry. Dzięki za czytelne instrukcje.
Pozdrawiam serdecznie.
Serdeczne dzięki za instrukcję!
Bardzo, bardzo jasną!:-)
Instrukcja doskonała!
Przy okazji - uwagi o "resecie" b. celne.
Dzięki! Przestudiuję Twoją instrukcję jeszcze raz dokładnie, gdy zdecyduję, że dojrzałam do takich - jak dla mnie - eksperymentów :)
Potwierdzam, ze to swietna metoda, robie w taki sam sposob.
Właśnie ja jestem taka mało odważna z tym robieniem od góry.Dużo mi rozjaśniłaś.Dziękuję!
Bardzo przydatna metoda i prosto opisana.
...pozdrawiam...
O, w końcu wiem, jak to się robi. Dziękuję za instrukcje.
Dzięki za instrukcję :)
Pozdrawiam :)
nigdy nie próbowałam tej metody.Trudna chyba...ziolaiinnehobby
dzięki za opis i pokazanie tego na obrazku, trochę mi się rozjaśniło :)
Dziękuję za to, że mogę nauczyć się czegoś nowego. Napewno spróbuję
zrobić rękawy nowym sposobem.
Przesyłam serdeczne pozdrowienia.
Maria
Dziękuję za ten opis:)
Bezszwowe dzierganie to świetna sprawa! Nie cierpię zszywać dzianin. Na szczęście odkąd zorientowałam się, że nie jest to tylko moja przypadłość, to czuję się z tym dużo raźniej;)
Twój blog jest prawdziwą kopalnią dobrych rad, za które jestem ogromnie wdzięczna. Nawet jeśli nie korzystam z nich od razu, to wiem, że gdy w swoich robótkach natknę się na jakiś problem, to u Ciebie znajdę rozwiązanie.
Ojej! Ileż można się od Ciebie nauczyć! Tłumaczysz we wspaniały,zrozumiały sposób. Myślałam, że jest to trudna metoda, ale przekazana przez Ciebie okazała się łatwa i zrozumiała. Dziękuję.
Jak to się czyta to wszystko niby takie proste... ;)
Oj, jak ja bym chciała "dorosnąć" do robienia swetrów... Choćby w 1/8 tak dobrych jak Twoje... ;)
Dziękuję za bardzo czytelny opis:)Pozdrawiam:)
Antonino Twoje opisy są znakomite. Zawsze bardzo precyzyjne.Często korzystam z Twoich porad na blogu i na forum Maranciaki (bo Antosia na forum to Ty prawda?)
jogi45
Cieszę się, że mój opis się Paniom przyda.
Jogi45 - oczywiście zaglądam na Forum u Maranty, ale teraz się tam aktywnie nie udzielam. A wspomniana Antosia - to nie ja- (ja występuję pod nickiem Antonina). Natomiast Antosia prowadzi wspaniałego bloga, na który warto zajrzeć:
http://antosia2.blogspot.com/
O dobra kobieto! Bardzo dziękuję i ja za tak jasny opis i za to, że Ci się chciało. Zdjęcia są bardzo pomocne, nie ma to, jak zobaczyć na robótce co i jak. Pozdrawiam: apeico
Ooooo - serdeczne dzięki za opis - właśnie się niedawno zastanawiałam, jak to technicznie wygląda :-))))
Ja się chyba odważe - jeszcze brakk konkretnego pomysłu ale taka dokładna instrukcja napewno się przyda takiej amatorce jak ja. Może mam mniejsze opory bo dla mnie wszysto w tym temacie to nowości.
Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
bardzo szczegółowy opis ,aż się chce wypróbować
Dzień Dobry Pani Antonino! Piszę ponieważ Pani swetry mnie oczarowały. Chciałbym wiedzieć czy istnieje możliwość zamówienia u Pani swetra męskiego. Oczywiście płatne z góry. Bardzo mi na tym zależy. Proszę o odpowiedz i kontakt. Pozdrawiam.
Droga Antonino - mnie również, bardzo przypadła do gustu metoda wrabiania rękawa od góry. Właśnie zrobiłam jedna główkę i pojawił się mały problem. Przy podkroju pachy (oczka z pachy jak i ty przełożyłam na agrafkę) powstały mi brzydkie dziury. Zaczęłam drugą główkę i w podkroju nabrałam troszkę więcej oczek (3 oczka, jednakowo oczywiście od przodu i tyłu))i tak się zastanawiam do czego dojdę czy nie zdeformuje to główki, bo tak to metoda jest super i góra główki wyszła idealnie tylko te dziury na "zakręcie" - byłabym ogromnie wdzięczna za podpowiedź jak ty sobie z tym radzisz? Pozdrawiam gorąco - jestem pełna podziwu.
BARDZO PRZYDATNA LEKCJA!-dziękuję
Wierze na słowo, że to metoda doskonała, ale jestem wzrokowcem i z opisu raczej nic mi nie wychodzi, a raczej nie to co trzeba.Pod pachy oczka zawsze zamykam.I teraz ile nabrać na tą "główkę"? Nie, musiałabym widzieć jak ktoś to robi, inaczej czarna magia. Szkoda.
pozdrawiam Zofia
Zaraz bede pierwszy raz robic rekawy tą metoda. Bardzo sie stresuję ale podejme to ryzyko bo nie znosze wrabiania glowki i wpasowywania jak sie robi od dolu. Bede nekac pytaniami... ale moze nie...? Moze jednak nie bede? Mam nadzieję ze poradzę sobie :-) Pozdrawiam serdecznie i cieplutko!!!
Ciapara - robi się dobrze - to naprawdę nie jest trudne - samo wychodzi.
Antonino,
o co chodzi z tym markerem? Co to jest?
Marker to inaczej znacznik-np.kółko plastikowe, zawiązana nitka, koralik na sznurku - coś co może posłużyć do oddzielenia jednej sekwencji robótki od drugiej.
Witam.
A ja mam pytanie czy mogę zrobić rękaw od góry, gdy sweterek, który robię nie posiada żadnych podkrojów pod pachy (jest robiony na prosto). Tak myślę sobie, że gdy nabiorę oczka w miejscu, w którym ma być rękaw i będę odejmować oczka, to dojdę do ściągacza na dole. Czy ja dobrze myślę, czy nie?
Pozdrawiam
Prześlij komentarz