Obserwatorzy

niedziela, 10 czerwca 2012

Kobieta z taczkami

Rzeźba kobiety z taczkami stoi przy galerii rzeźbiarskiej na trasie w Bieszczady (Nowy Zagórz). Spodobała nam się, oglądamy ją  jeżdżąc do chałupy. Dziś w końcu zatrzymałam się, by zrobić zdjęcie:


Autorem jest Mariusz Mogilany, członek Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury, współtwórca parateatralnej grupy "Patio". Artysta tworzy używając nie tylko dłuta, ale i piły spalinowej oraz siekiery. Mieszka w Zagórzu, nieopodal wzgórza klasztornego, gdzie znajduje się jego pracownia.  Tu można zobaczyć filmik, pokazujący m.in. tę pracę w fazie powstawania.


A mojemu mężowi kobieta z taczkami skojarzyła się z zupełnie inną rzeźbą: Molly Malone z irlandzkiego Dublina. Molly też została przedstawiona z taczkami (nieco innymi), na których miała kosze z rybami, którymi handlowała. Ponoć zmarła młodo na febrę. Pomnik autorstwa Jeanne Rynhart przy ul. Grafton Street w Dublinie został postawiony w 1987 r. z okazji obchodów tysiąclecia istnienia miasta. Sama postać Molly jest niemal legendarna, nie ma źródeł potwierdzających istnienie  takiej osoby, chociaż wiele kobiet tak właśnie się nazywało. Właściwie to Molly została rozsławiona piosenką pt. "Molly Malone", która w Irlandii stała się nieoficjalnym hymnem Dublina i pieśnią śpiewana przez kibiców sportowych.
I tak dla porównania  obu koncepcji artystycznych zdjęcie kobiety z taczkami z Dublina:

Na tym zdjęciu ja z moim mężem podczas zwiedzania Dublina

No inne te kobiety, chociaż koncepcja podobna. To tak jak z robótkami: kiedy coś wymyślimy, sądzimy, że jesteśmy pierwsze, a bywa, że przed nami już to wymyślono...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails