Obserwatorzy

czwartek, 7 marca 2024

Wyspiański i Dzień Kobiet czyli skrzat marcowy,

który niesie ze sobą nazbyt wiele skojarzeń. Nasamprzód kojarzy mi się z cyklem pasteli Stanisława Wyspiańskiego "Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki "/w okresie roztopów; szary dzień". Powstało tych obrazów kilka w okresie, kiedy artysta zmuszony był, z powodu choroby, nie opuszczać swojej pracowni. Patrzył więc na pejzaż za oknem i utrwalał to, co widzi. Raz był to zasypany śniegiem krajobraz, innym razem pojawiały się promienie słońca rozjaśniające widok, jeszcze innym razem roztopy. Dominująca kolorystyka to brudna biel, niebieskości, szarości, niebo istnie granatowe, albo szaro-białe-brudne, drzewa brązowe lub czarne. I tak kojarzy mi się marzec. Dlatego mój marcowy skrzat występuje w szarej kolorystyce:


U mnie szary skrzat posiada jedynie pomarańczowy nos i dzierży kwiatki. I tu wchodzimy  w drugi poziom skojarzeń: Dzień Kobiet.


Od kilkunastu lat jest obchodzony jakże inaczej, ale w czasach komuny w każdym zakładzie pracy obowiązywał standard: kobiety dostawały zwykle w ten dzień albo paczkę kawy, albo rajstopy plus goździk. I tak upoważniona grupa panów chodziła z życzeniami dla pań, było więc: rąsia, cmok, goździk. A potem następował najlepszy moment,  każda pani musiała na liście się pokwitować, że otrzymała ten stosowny prezent:


Ja, naturalnie bez pokwitowania, składam 8 marca  Kobietom życzenia wszystkiego najlepszego razem ze skrzatem marcowym i jego kwiatkami.

*   *   *
Trzecia warstwa szarego marca, to przypisany miesiącowi kolor: szary. Do najpopularniejszych odcieni szarego należą siwy, gołębi, antracyt, popielaty czy grafitSzary jest najbardziej neutralny, doskonały jako tło do innych kolorów. Nie pobudza, ani nie uspokaja, nie jest, ani zimny, ani ciepły. Jest rezultatem równowagi między całkowitą bielą a całkowitą czernią.
Szary określa potrzebę równowagi i wyciszenia bez manifestowania uczuć na zewnątrz. To kolor skrywanych emocji. W nadmiarze, szczególnie ciemne odcienie szarości, mogą działać przygnębiająco.

Szary jest często kojarzony z uczuciami neutralnymi, takimi jak spokój i równowaga. Jest postrzegany jako kolor stabilny, bez emocji, ale jednocześnie elegancki i wyrafinowany. Szare otoczenie może pomóc w redukcji stresu i napięcia. Co ciekawe, szary jest jednym z kolorów, które są najtrudniejsze do zidentyfikowania dla ludzkiego oka. Wszystko za sprawą tzw. efektu Purkinjego. Ten efekt opisuje zjawisko, w którym kolor szary może mieć różne odcienie w zależności od oświetlenia i otaczających go kolorów. Dlatego, nawet jeśli coś wydaje się szare, nasze oczy mogą dostrzegać to jako nieco niebieskie, zielone, czy nawet różowe. To tylko potwierdza, że szary jest daleki od bycia nudnym. W rzeczywistości, jest to kolor pełen zaskakujących tajemnic i złożoności.

*   *   *
Mojego marcowego skrzata dedykuję zabawie u Splocika Rękodzieło i przysłowia...albo 2. A słowo to Kobiety pochodzące z cytatu:


Kobiety przypominają krawcowe: "szyją" grubymi nićmi", "haftują", a czasem robią "z igły widły" (Magdalena Samozwaniec)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails