Obserwatorzy

sobota, 29 września 2012

Kapliczki przydrożne. Kaplica w Balnicy

Mało widoczny kierunkowskaz przy drodze wskazuje, że gdzieś tam w dole stoi kapliczka. Zejść trzeba schodami:


jeszcze kładka przez potok i jest:Przyciąga wzrok  pięknym kopulastym dachem, architekturą i materiałem (kamienie piaskowca), z którego została  zbudowana. Tę stojącą teraz w lesie, osamotnioną  kaplicę  pw. Zesłania Ducha Świętego przywróciło do życia  Stowarzyszenie "Magurycz" w latach 1998 -2005.

Po zakończeniu prac przez NFG Magurycz obiekt stał pusty. Wnęka ołtarzowa "wołała" o świętego, który mógłby wysłuchiwać próśb zaglądających tu turystów i leśników. Wreszcie jesienią 2007 roku RDLP w Krośnie ufundowała obraz Matki Bożej Opiekunki Lasu, autorstwa Zdzisława Pękalskiego, znanego bieszczadzkiego twórcy z Hoczwi.
Obraz - zamontowany w ołtarzowej wnęce - został poświęcony w dniu 23 października 2007 roku.
(http://www.twojebieszczady.pl/kapliczki/kapliczka_balnica.php)Kaplica zbudowana została w II połowie XIX w. (wzmiankuje się o niej w 1879 r.)  przy źródle (uznanym później za cudowne), na gruncie kowala. Otoczona jest kamiennym murkiem. Kiedyś była kryta gontem i otynkowana, a źródełko zabezpieczone kutą, żeliwną kratą.  Ponoć woda ze źródła przywróciła wzrok, po obmycią nią twarzy i po jej napiciu się.


Przybywano więc do cudownego źródełka po cud, pobudowano kaplicę i odprawiano msze święte na Zielone Świątki. Ściągały do tego miejsca pielgrzymki wiernych, którzy cudowną wodę zabierali nawet do domu.Po roku 1945 wysiedlono mieszkańców Balnicy, domy zniszczały. Dziś jedziemy malowniczą dolinką i tylko domyślać się możemy, że kiedyś rozłożyło się tu ludzkie osiedle. Jeszcze w latach siedemdziesiątych XX w. wewnątrz kaplicy były tynki i freski, a dach nie przeciakał. Detonowanie w jej wnętrzu niewypałów doprowadziło do zniszczeń i ruiny.

Źródło:
http://www.twojebieszczady.pl/kapliczki/kapliczka_balnica.php
Tablica informacyjna przy kaplicy

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails