Obserwatorzy

sobota, 27 marca 2010

Berety cd. - ażurowe na drutach

Berety ażurowe, tym razem wykonane na drutach. Dwa bardzo proste, odwiecznie znane wzory – tu w zastosowaniu właśnie do beretów.
Pierwszy robiony wzorem fal:


Przy okazji można porównać, jak ten wzór wygląda w zależności od grubości i gatunku włóczki. Beret miętowy przypadkiem stworzył komplet z chustą, która ma już dobrych kilka lat. Całość wykonana z bardzo grubej bawełny. Beret nie wygląda zbyt wiosennie, właśnie ze względu na grubość tworzywa. Zapewniam, że jest to stuprocentowa bawełna, niezwykle piękna gatunkowo.

Druty 4 mm; włóczka 100% bawełny, brak innych danych

Beret robiony wzorem fal
Opis

Beret robiłam zaczynając od 108 oczek, powtórzyłam 7 motywów wzoru na obwód czapki. Na wysokość zrobiłam 6 powtórzeń wzoru, by na 7 zredukować oczka i zrobić tylko 4 oczka ażurowe. Kolejne ujmowanie oczek - to 9 powtórzenie wzoru – tu zrobiłam tylko 2 oczka ażuru. Na 10 powtórzeniu nie robiłam już ażuru i zakończyłam beret, ściągając nitką pozostałe oczka.

Beret brudny róż

Druty 3,5 mm; włóczka „Belami Denim” (50% bawełna, 50% akryl), 50g/120 m; 
zużycie - około 65-70 g


Opis 

12 powtórzeń motywu wzoru na szerokość – 143 oczka początkowe. Robiłam dwa powtórzenia wzoru na wysokość czapki; następny rząd – zredukowałam 12 oczek – przerabiając 3 środkowe oczka razem, ale bez narzutów ażurowych. Następnie zrobiłam dwa motywy na wysokość (4 dziurki ażuru – czyli motyw z 9 oczek). Do końca robiłam na wysokość redukując oczka (3 razem), ale bez narzutów ażurowych. Na koniec ściągnęłam nitką i zeszyłam.


Schemat ażuru - beret brudny róż


Oba berety robiłam zaczynając od 4 rzędów oczek prawych, żeby uzyskać efekt wywiniętego rulonika; potem robiłam 4 rzędy ściągacza 1/1. Oczywiście są robione na okrągło, bez zszywania.

*   *   *

Nie spodziewałam się, że moja kuchenna firanka tak się spodoba, jest niezwykle prosta: haftowana taśma z ptaszkami naszyta na surówkę, a brzeg firanki to z kolei taśma filetowa wykonana kordonkiem, także z motywem ptaków.
Tak wygląda na oknie:


Mydełkowapodroz prosiła o schemat – odgrzebałam. Schemat pochodzi z jakiegoś starego czasopisma, może być niezbyt czytelny. Ale dzielę się tym co mam. Tam te schematy były naprawdę niewielkie. Pamiętam, że powiększałam je na ksero, kiedy zaczynałam robić firaneczkę.
 
Schemat haftu
Oznaczenie kolorów nici do haftu

Schemat  taśmy filetowej

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails