Obserwatorzy

sobota, 24 października 2009

Jak zrobić mitenki ze wstążeczkami?

Pogoda „pod psem”, albo „barowa” , jak wolą niektórzy. Jednak taka aura sprzyja robótkowaniu. Gorąca herbata z sokiem malinowym, kieliszeczek dobrej nalewki np. pigwówki i można zasiąść w fotelu z drutami. Chociaż owoce pigwowca japońskiego dojrzały już dawno – dziś dopiero zdecydowałam, że jednak zrobię nalewkę. Ponoć mają ileś tam razy więcej witaminy C, aniżeli cytryny i obniżają cholesterol. Przywieźliśmy koszyk owoców z ogrodu – na razie pachną cytrynowo, jak szalone. Uwielbiam ich zapach. Wracam jednak do robótek.

Mitenki ze wstążeczkami prezentowane w poprzednim poście są robione na bazie prostokąta (dwie jednocześnie – żeby nie męczyć się z liczeniem). Robiłam je z włóczki dość grubej na drutach 5 - 4,5 – 4 mm (w zależności od grubości włóczki); potrzeba mniej więcej 40-50 g. Używałam do wykończenia resztek włóczek moherowych (co tam pod ręką w domu było).
Mitenki ze wstążeczkami
Opis

Zaczynam dwie jednocześnie robiąc mankiecik ryżem. Nabieram na druty (w zależności od grubości włóczki) 24-28 oczek i przerabiam mankiet: 12-14 rzędów.
rz. 15 - przechodzę na oczka prawe i gubię w tym rzędzie z prawej i lewej strony po oczku (czyli 2), żeby zrobić rękawiczkę w tym miejscu nieco węższą (jeżeli włóczka jest cieńsza, należy zgubić więcej oczek);
rz. 19 - za oczkami brzegowymi dodaję po 1 zgubionym wcześniej; zaczynam wyrabianie kciuka: jeżeli miałam 28 oczek, to po 14 oczku dodaję 1 przekręcone (z nitki poprzedniego rzędu i przerabiam) – jest to początek kciuka. Jeżeli jednak chcę, by wiązanie wyszło na wierzchu dłoni – to wyrabianie kciuka zaczynam w tzw. przesunięciu od połowy rękawiczki o 4 oczka czyli np. po 18 oczkach (na drugiej dłoni odwrotnie);
rz. 20 - przerabiam wszystkie oczka na lewo;
rz. 21 – z obu stron oczka przekręconego dodaję po 1 przekręconym (mam 3 oczka na kciuk) ; robię tak do uzyskania 11 (gruba włóczka) – 13 oczek (cieńsza) na kciuk;
rz. 27 lub 29 – zamykam 11-13 oczek kciuka (ilustruje to fotografia);
rz. 28 lub 30 - łączę pod kciukiem dwie części mitenki (te po 14 oczek).

Poszczególne etapy wyrabiania kciuka ilustrują zdjęcia:
Można zastosować sposób z ażurkiem. Kciuk jest wyrabiany w taki sam sposób, ale z narzutów (tylko pierwsze oczko zaczynające jest przekręcone, potem z obu stron wykonuję narzuty):Zaletą tak wyrabianego kciuka jest to, że nie musimy już potem więcej dorabiać palca na długość z osobnej nitki – mitenkę robimy w całości. Ten sam sposób można wykorzystać przy robieniu rękawiczki – oczywiście nie należy zamykać oczek, tylko przełożyć je na agrafkę, a potem kontynuować wyrabianie kciuka.
Teraz już robię prosto na pożądaną długość mitenki (przeważnie jest to 7- 8 rzędów) potem rząd oczek francuskich, 3 rz. prawych , znów rząd francuskich i zamykam robótkę spuszczając oczka.

Wyrabianie bocznych dziurek, przez które przewleczemy wstążkę:
od 15 lub 17 rz. zaczynam też wyrabiać boczne dziurki, robię je w co 4 rzędzie z obu stron: 1 ocz. brzegowe, 1 na prawo, narzut, 2 razem; potem 25 i 26 ocz. razem, narzut, 27 i 28 oczko na prawo:
Mitenki obrabiam, w zależności od fantazji, włóczkami moherowymi, zarówno mankiecik, jak i wykończenie przy palcach. Chowam nitki, przewlekam wstążeczki. Wykonanie takich mitenek zajmuje około 3 godz. – najwięcej czasu - niestety - zajmuje wykończenie.
Jeżeli nie robię w mitenkach dziurek na przewleczenie wstążki – wykonuję je na okrągło na drucie z żyłką, lub trzech skarpetkowych.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails