Obserwatorzy

poniedziałek, 7 czerwca 2010

Miły prezent

Dotarła do mnie przesyłka od Barbary   - blog Minął dzień : archiwalne numery czasopisma: "Modische maschen" z lat osiemdziesiątych:


Może modele zamieszczone w tych pismach nie są aktualne, jednak można w nich znaleźć ciekawe wzory, którymi niebawem się podzielę.

Barbara dołączyła do przesyłki cudnej urody haft.  Przepięknie wykonany, subtelny, delikatny wzór kwiatowy: 


Haft zauroczył mnie, bardzo lubię tego rodzaju  jednokolorowe obrazki. Muszę przyznać, iż jest bardzo w moim guście. Kiedy oprawię go w ramki - pokażę na blogu.
Dostałam też miłą karteczkę z cytatem z "Małego Księcia":


Basiu - dziękuję za uroczą niespodziankę
*   *   *
Czyż haftowane kwiaty Barbary nie są podobne do  irysów kwitnących teraz w moim ogrodzie:

Kosaciec żółty rośnie dziko w Europie, zachodniej Azji i północno-zachodniej Afryce. W Polsce spotkać go można przede wszystkim na terenach wilgotnych – podmokłych łąkach i przy brzegach cieków wodnych. Dorasta do 2 m wysokości, jego liście są intensywnie zielone, mają szerokość do 3 cm i długość do 1 m. Roślina kwitnie na żółto, około dwóch tygodni (między majem a lipcem).


Kosaciec syberyjski biały o jasnozielonych, długich, trawiastych liściach. Latem pojawiają długie smukłe łodygi zakończone delikatnymi kwiatami. Irysy syberyjskie dorastają do wysokości 60-80 tworząc zwarte kępy. Lubi wilgotne podłoże dlatego dobrze sprawdzają się przy oczkach wodnych, szczególnie w miejscach półcienistych lub w lekkim słońcu.


Kosaciec syberyjski osiąga 30-80 cm wysokości. Liście cienkie, trawiaste, szerokości 0,6-1,2 cm, lekko niebieskawe z licznymi wyraźnymi nerwami. Tworzą zwartą kępę. Cienkie, proste łodygi mogą rozgałęziać się na szczycie. Na końcach pędów znajdują się fioletowe, niebieskie lub białe kwiaty z żółtymi akcentami na płatkach. Wymaga umiarkowanie wilgotnej, żyznej gleby o lekko kwaśnym odczynie. Kwitnie bardzo obficie w pełnym słońcu, znosi również lekki półcień w miejscu chłodnym i wilgotnym.

Kosaciec fioletowy (ma  nieco inaczej zbudowane kwiaty - nie znalazłam  w literaturze nic na jego  temat)

*   *   *
Czesio "przyjechał na urlop". Tu  zakrada się do pudełka z suszonymi   smakołykami, na które składają się zioła: oregano, melisa, mięta, babka lancetowata, są też  liście poziomek,  malin, jabłoni, czarnej porzeczki.

Częsio uwielbia taki susz (zapewniam, że pachnie wspaniale), a ja mu przygotowuję mieszanki od wiosny do jesieni i gromadzę zapasy  na całą zimę. Króliczek też lubi  bardzo suszone liście truskawek i gałązki jabłoni. Pogoda wyraźnie się poprawiła i wczoraj w słońcu wspaniale  doschły wszystkie zebrane rośliny.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails