Obserwatorzy

wtorek, 20 października 2009

Skarpetkowe story (2)

Dziś, zdaje się, moda na dziane własnoręcznie skarpety przeżywa rozkwit. Są osoby, które wykonują skarpety z resztek włóczek pozostałych w domu z innych projektów.
Inni kupują specjalne tzw. skarpetkowe włóczki, w tym melanżowe, z których dzianina sama układa się w fantazyjne wzory – nie trzeba bawić się w jakieś żmudne przekładanie nitek, kiedy chcemy otrzymać wyrób z wzorem żakardowym.Producenci prześcigają się oferując coraz doskonalsze, o coraz lepszym składzie włóczki. I powstają wspaniałe skarpety wykonywane, wzorami ażurowymi, warkoczowymi, reliefowymi. Tę „produkcję” skarpetkową możemy zauważyć na zagranicznych blogach.
Wystarczy popatrzeć tu:
http://knitspot.com/index.php?paged=2
http://stitchywitch.wordpress.com/
http://tuulia.blogspot.com/search?updated-max=2009-07-12T10%3A37%3A00-07%3A00&max-results=7
http://www.eunnyjang.com/knit/2006/09/bayerische_sock_part_ii.html
http://mindofwinter.prettyposies.com/archives/cat_sockapalooza.html

Innym nurtem twórczości skarpetkowej jest ten, który określiłabym jako „ekologiczny”. Dziewiarka (najczęściej są to panie) tworzy skarpety od podstaw - tzn. sama przędzie i farbuje wełnę na wybrane przez siebie kolory, sama wymyśla autorskie wzory skarpet i sama je wykonuje.
Zasadniczo mogą nas interesować skarpety wykonane na drutach i mniej popularne - szydełkowe, spotkałam się też z techniką mieszaną: druciano-szydełkową:

Zdjęcie z Osinki


Noszenie skarpet ma celu o okrycie, ochronę stóp/nóg przed zimnem, otarciem przez buta, ma też znaczenie estetyczne. Zwyczajowo nosimy skarpety sięgające kostki, powyżej kostki, albo do pół łydki. Jednak pomysłowość ludzka granic nie zna.

* * *


Grzebiąc po różnych witrynach internetowych natknęłam się na takie "trampeczki" (może warto skrzystać z pomysłu ) - trampki są bardzo modne!


LinkWithin

Related Posts with Thumbnails