Obserwatorzy

środa, 4 listopada 2009

Skarpety zszywane z dwóch boków

Te skarpety można robić dwie jednocześnie na dwóch drutach prostych lub jednym z żyłką.
Prezentuję dwie pary różowych wykonanych tą metodą. Różnią się tylko wzorem na wierzchniej stronie: na jednych zrobiłam reliefową krateczkę, na drugich: wzór listków.Skarpety zszywane z dwóch boków
Opis


Skarpety zostały wykonane na drutach 3,5 mm.
Robótkę zaczynamy narzucając na druty dwa razy po 20 oczek ( można robić dwie skarpety jednocześnie z dwóch motków włóczki) – te 20 oczek to połowa skarpety, spód. Przerobić np.20 rzędów ściągaczem.
Następnie przerobić jeszcze 18 rzędów ściegiem gładkim.


Wyrabianie pięty:

19 rz. zaczynamy wyrabiać pietę. Z obu stron robótki przerabiamy 2 i 3 oraz 18 i 19 oczko razem – z tym, że 10 18 i 19 przekręcone;
20 rz. – na lewo, jak oczka schodzą z druta;
21 rz. 2 i 3, 18 i 19 oczko razem – itd. , aż na drucie zostanie 8 oczek (po obu stronach robótki zostało zredukowanych po 6 oczek).
Teraz z obu stron robótki w kolejnych rzędach dobieramy z każdej strony oczka (po 6) – tak, żeby powrócić do pierwotnej liczby oczek, czyli 20. W ten sposób została wyrobiona pięta.
Przerabiamy spód skarpety na pożądaną długość stopy ( średnio może to być np. 38 rz.)

Palce: robimy w taki sam sposób jak piętę, najpierw gubiąc 2 i 3 oraz 18 i 19 oczko, a kiedy zostanie nam 8 oczek na drucie dobieramy te zgubione.

Następnie przerabiamy wierzch skarpety (jeżeli nam się podoba możemy wybrać jakiś ozdobny wzór).
Trzeba pamiętać, iż wierzch skarpety musi mieć odpowiednią liczbę rzędów.
A więc np. 38 rz. (spód skarpety) + 18 (prawe oczka spodu) + 20 rz. ściągacza. Razem 76 rzędów. Nie liczymy rzędów pięty!
Zamykamy koniec robótki spuszczajac oczka ściagacza.Skarpety przed zeszyciem
Zszywamy z obu stron ściegiem materacowym.Te skarpety równiez dedykuję zabawie blogowej u Truskaveczki "Skarpetkowy szał".

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails