Obserwatorzy

czwartek, 11 lutego 2010

Szydełkowy kapelusz

Czy podoba się Paniom ten kapelusz?

http://www.ravelry.com/patterns/library/modest-cloche-2
i jeszcze realizacje na Ravelry:
http://www.ravelry.com/patterns/library/modest-cloche-2/people
oraz perfekcyjne wykonanie naszej rodaczki:
http://solaris-eaglefeathers.blogspot.com/2009/10/kapeluszowo-szydelkowo-hats-hats-hats.html

Bo mnie bardzo. Tak bardzo, że „chodziłam” koło niego od lata zeszłego roku. No i w końcu zrobiłam. Korzystałam z opisu przedstawionego na Osince:
http://club.osinka.ru/topic-70075?start=0

Wersja I

Szydełko Tulip 2,1 mm; włóczka: brak danych (wełna 100%), zużycie 100 g


Jednak, jak się okazało, kapelusz z opisu na moją głowę był po prostu może nie za duży, ale za głęboki. Gdybym zrobiła go w całości zapewne zatrzymałby mi się na nosie. Raczej mam małą głowę i krótkie włosy, a kapelusz wydaje się być dość obszerny. Toteż realizowałam robótkę według opisu do pewnego rzędu, by potem przerwać i po prostu zakończyć. Dlatego już nie dało zrobić się bocznego rozcięcia.

Wersja IIW drugiej wersji zredukowałam też jeden rząd na wysokość . Bo pierwsza wersja wydawała mi się za głęboka (dla mnie). Oczywiście również wcześniej zakończyłam szydełkowanie wg opisu. Z tej drugiej wersji jestem zupełnie zadowolona, bo pasuje na moją głowę idealnie, jednak zabrakło mi włóczki na wykończenie, dlatego ostatni rząd robiony jest kolorem brązowym.

Osinki także modyfikują pierwotny opis. W oryginale kapelusz wykonany jest z włóczki jedwabnej, szydełkiem 2,75 mm. Rosjanki generalnie skarżą się, że wychodzą im te kapelusze za duże. Mój wyszedł idealnie rozmiarowo na obwód, tyle, że byłby za głęboki. Robiłam z wełny 100% i szydełkiem mniejszym rozmiarowo. Trzeba pamiętać, że 100 g włóczki to za mało na taki kapelusz. Niektórym wyszło i nawet 200 g. A na normalną głowę (czyli większą od mojej) też trzeba założyć większe zużycie włóczki). Moje modyfikacje są niewielkie: mniejsza  liczba rzędów, mniejsze szydełko, włóczka: to wełna  100%; robiłam też bardzo ściśle. Ogólnie jestem bardzo zadowolona i popełnię jeszcze jeden.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails