Obserwatorzy

poniedziałek, 17 czerwca 2013

Wycieczka do Ojcowa

jednodniowa, a właściwie półdniowa. Taka, by zobaczyć Jaskinię Łokietka, dojść do Bramy Krakowskiej, zanurzyć dłonie w źródełku miłości, popodziwiać górujący na skale Zamek w Ojcowie.
Ojców jest wsią położoną na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd.Jaskinia Łokietka - dawniej znana jako Jaskinia Królewska to jaskinia krasowa w północno-zachodnim zboczu Chełmowej Góry w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego. Jaskinia ta była znana od dawna. Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XVII. Od końca XVIII w. stanowiła atrakcję turystyczną, zwiedzano ją, wraz z sąsiednią Jaskinią Ciemną: w 1927 r. została uznana za zabytek.
Do wejścia prowadzi wąska szczelina skalna o długości 20 m. Dalej podąża się korytarzem głównym do Sali Rycerskiej (wymiary 25 × 10 m), skąd wychodzą dwa korytarze: schodami w dół do tzw. sypialni  oraz kuchni - sali znajdującej się blisko powierzchni ziemi (ze stropu zwisają korzenie drzew). Sypialnia jest największą salą jaskini (20 × 30 m). Szata naciekowa Jaskini Łokietka jest uboga, zachowała się tylko w niedostępnych miejscach. Łączna długość korytarzy i komór wynosi ok. 270 m.Temperatura w jaskini wynosi 7–8 °C.Z jaskinią wiąże się legenda o Władysławie Łokietku, który miał się w niej schronić po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną, wprowadzając w błąd pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu są nazwy jaskini oraz poszczególnych jej komór, a także brama w kształcie pajęczej sieci, zamykająca wejście.

  
Brama Krakowska – jedna z kilku skalnych bram w Ojcowskim Parku Narodowym. Znajduje się w Dolinie Prądnika i zamyka wylot Wąwozu za Krakowską Bramą do tej doliny. Jest klasycznym przykładem bram skalnych. Nazwa wywodzi się od tego, że dawniej prowadził tędy szlak handlowy z Krakowa na Śląsk.

 
 
Kolumny Bramy Krakowskiej zbudowane są z odpornych na wietrzenie bloków jurajskich wapieni skalistych o wysokości ok. 15 m, lewa kolumna jest wyższa. Brama powstała w wyniku procesów erozyjnych, które intensywniej zachodziły na spękaniach ciosowych, którymi spływała woda. W dalszych etapach dołączyły się zjawiska krasowe i wietrzenie mechaniczne. W skałach ramy dostrzec można płaszczyzny spękań pionowych oraz poziome powierzchnie uławicenia wapieni.
 


Z lewej strony bramy został wmurowany obrazek Matki Boskiej Częstochowskiej:Zamek w Ojcowie:


Wycieczek szkolnych i zwiedzających - tłumy, właściwie to nawet trudno wykonać jakieś zdjęcia, bo wszędzie mnóstwo ludzi. Do jaskini wchodzi grupa po grupie.

Źródło:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_%C5%81okietka
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_%C5%81okietka

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails