Obserwatorzy

sobota, 1 września 2012

Jak wykonać dekolt w swetrze robionym od góry

Omawiane przeze mnie metody wykonania dekoltu w swetrze raglanowym robionym od góry dotyczą zarówno swetra wkładanego przez głowę, jak i rozpinanego. Należy pamiętać, że sweter nierozpinany robi się w okrążeniach (na okrągło);  sweter rozpinany - tam i z powrotem. Jeżeli wykonuje się na przodach pliski na guziki jednocześnie z przodami, należy doliczyć do oczek przodów - oczka pliski.

1.Najczęściej  i najliczniej dziewiarki wykonują swetry od góry kształtując taką samą wysokość dekoltu na przodzie i tyle - jest to najłatwiejsze. Tak wykonano dekolt w tych bluzkach.
Z prawej strony bluzki "Jasmine" robione od góry
Niekiedy obniżenie dekoltu z przodu uzyskuje się   w wyniku przesunięcia swetra do przodu, albo wykonania większej liczby oczek przeznaczonych na rękawy.
Sweter nierozpinany - początek robótki - schemat np. /36 ocz. przód/20 ocz. rękaw/36 ocz. tył/20 ocz. rękaw.
Oczywiście między poszczególnymi częściami: przodem, tyłem, rękawami dodajemy 1,2,3 oczka prowadzące raglan, wtedy schemat wygląda tak: 36/1/20/1/36/1/20/1.

Schemat  swetra rozpinanego np. 7 ocz. pliska/15 ocz.przód/20cz. rękaw/36 ocz. tył/20 ocz. rękaw/15 ocz.przód/7 ocz. pliska (oczywiście dodajemy między tymi wartościami oczka prowadzące raglan).

2.Dekolt okrągły
Taki dekolt robiłam w bluzce "Pati". Tam można przeczytać dokładny sposób jego modelowania. Pragnę jednak zwrócić uwagę na układ oczek, kiedy zaczynamy robótkę.
 
 
Schemat swetra nierozpinanego np. /1 ocz. przód/20 ocz. rękaw/36 ocz. tył/20 ocz. rękaw/1 ocz. przód.
Między poszczególnymi częściami: przodem, tyłem, rękawami dodajemy oczka prowadzące raglan, wtedy schemat wygląda tak: 1/1/20/1/36/1/20/1/1.

Schemat swetra rozpinanego np. 1 ocz.przód/ 20cz. rękaw/36 ocz. tył/20 ocz. rękaw/1ocz.przód (dodajemy między tymi wartościami oczka prowadzące raglan).
 
W zależności od tego, jak duży dekolt pragniemy uzyskać, robimy kilka/kilkanaście rzędów prosto na brzegach robótki (oczka są dodawane tylko ze strony tej, gdzie  kształtuje się raglan); od strony dekoltu otrzymujemy prosty brzeg robótki.  Po uzyskaniu pożądanej głębokości dekoltu dodajemy w kolejnych rzędach (na brzegu robótki) 1,1,1, 3 oczka; by w kolejnym dodać taką liczbę, aby połączyć (w przypadku swetra nierozpinanego) oba przody i uzyskać  taką samą liczbę oczek, jak w tyle.  Od tego momentu zaczymany dzianie na okrągło. W przypadku swetra rozpinanego oczywiście nie łączymy przodów tylko dodajemy z jednej strony połowę liczby oczek przeznaczonych na przód; z drugiej strony - analogicznie. Jeżeli robimy od razu pliskę na guziki, dodajemy jeszcze odpowiednią liczbę oczek na pliskę (z obu stron) np. 7.
Zwykle te pojedyncze oczka dodaję za pierwszym brzegowym i za przedostatnim, dobieram je z nitki przekręconej poprzedniego rzędu, albo robię narzut, z którego wykonuję na lewej stronie oczko przekręcone; chyba że chce się pokazać to dobieranie i robi się je w formir ażurka.
3.Dekolt V
Można go zobaczyć na tym przykładzie:
 
 
Rozkład oczek na początku robótki np.: /2 ocz. przód/20 ocz. rękaw/36 ocz. tył/20 ocz. rękaw/2 ocz. przód + oczka  prowadzące raglan. Modelując dekolt dodaję po 1 ocz. przekręconym za pierwszym oczkiem brzegowym i za przedostatnim oczkiem przodu co 4, 6 rzędów (w zależności od grubości włóczki i planowanej głębokości dekoltu). Kiedy uzyskam pożądaną głębokość dekoltu (oraz liczbę oczek na obu przodach odpowiadającą  ilości oczek tyłu), albo łączę przody i dzieję na okrągło (sweter nierozpinany), albo dalej robię już prosto - nie dodaję oczek. 
W tym przypadku plisa na guziki jest dorobiona na końcu, podczas wykańczania swetra.
4.Dekolt karo 
Wykonuje się podobnie jak okrągły, tyle że od razu (bez wyrabiania wyokrąglenia po np. 14,16, 18 rzędach dodajemy odpowiednią liczbę oczek - równą tyłowi i łączymy obie części przodów.
Oczywiście wiem, że większości zaawansowanych dziewiarek powyższe wyjaśnienia nie są potrzebne, jednak być może przydadzą się paniom, które rozpoczynją swą przygodę z dzianiem swetra od góry.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails