Obserwatorzy

sobota, 2 stycznia 2010

Rzecz o rękawiczkach (4) – sposoby wyrabiania kciuka (1)

Jest kilka sposobów wyrabiania kciuka w rękawiczkach tzw. łapkach. Dzisiaj omówię ten (mam wrażenie klasyczny). Takiego sposobu nauczyła mnie mama.
Wyrabianie kciuka w rękawiczce - sposób 1
Opis

Po zrobieniu ściągacza czy mankietu rękawiczki i ( w zależności od grubości włóczki i drutów) i po przerobieniu kilkunastu rzędów rękawiczki ustalamy na robótce wysokość wyrobienia kciuka. Od spodniej strony rękawiczki przenosimy na agrafkę 10-14 oczek (cienka włóczka) lub 7-8 oczek (włóczka gruba).


W następnym okrążeniu narzucamy na drut odłożoną ilość oczek i prowadzimy robótkę do końca, kiedy zaczniemy wyrabiać czubek rękawiczki (sposoby zakańczania rękawiczek omówię innym razem).


Należy zwrócić uwagę, żeby otwór pozostawiony na kciuka znajdował się w rękawicy prawej z prawej strony, a w lewej – z lewej.


Po zakończeniu palców rękawicy przystępujemy do wyrabiania kciuka. Oczka znajdujące się na agrafce przekładamy na drut, na drugi drut nabieramy taką samą ilość oczek. Jednocześnie należy dobrać z obu stron 1 lub 2 oczka z włóczki między oczkami; np. jeżeli zostało odłożonych na agrafkę 7 oczek, dobraliśmy jeszcze siedem i 2 razy po 1 oczku z nici poprzecznych, by w rezultacie robić palec z 14 oczek.


Robimy na okrągło górę palec do odpowiedniej wysokości 5-6 cm. Kończymy kciuka przerabiając do zgubienia (czyli po dwa oczka razem w co drugim rzędzie) w trzech lub czterech miejscach. Pozostałe oczka ściągamy igłą i zaszywamy.


W drugiej rękawiczce kciuka robimy w taki sam sposób.


Następnym razem - kciuk robiony sposobem klinowym.

Polecam do obejrzenia takie blogi/strony rękawiczkowe:

http://www.lj.aka.hortus.lv/Default.aspx?tabid=67&language=lv-LV
http://knitting-club.blogspot.com/search/label/%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8
http://hegeshobbykrok.blogspot.com/search/label/Mittens
http://tentandotricotar.blogspot.com/search/label/luva

mitenki:
http://knitting-club.blogspot.com/search/label/mittens
http://ruths-workshop.blogspot.com/search?updated-max=2009-06-15T22%3A20%3A00%2B01%3A00&max-results=7
http://solhag.blogspot.com/search/label/Pulsvarmere

Pragnę jeszcze raz podziękować za wiele miłych komentarzy po finale „Anielskiej zabawy blogowej”. Myślę, że nie jest to ostatnia zabawa i następne będą równie popularne.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails