Obserwatorzy

piątek, 11 kwietnia 2014

Kapcie balerinki na drutach (3) - opis wykonania

Dziś obiecany opis wykonania kapci balerinek robionych na drutach. Wykonuję je z różnych włóczek: niekiedy są to jakieś resztki, z których już nic innego nie da się zrobić, czasem jakieś pozostałości po innych robótkach. Kapcie letnie często robię z włóczek bawełnianych;  zimowe z wełen lub mieszanek. Zwykłe, codzienne robię z nitek mieszanych (tworzą melanże) i dodaję jakąś nić elastyczną lub "kapciową" w celu wzmocnienia, a na kapcie na ekstra prezent dobieram włóczki w jednym kolorze. Spodu kapci nie traktuję silikonem, ani nie podszywam skórką itp. (żeby się nie ślizgały) - bo mnie ślizganie się kapci nie przeszkadza i raczej się nie ślizgam. W zimie można kapcie ocieplić filcowymi wkładkami.
Mnie osobiście odpowiadają takie kapcie, dość płytkie, nie zależy mi na ich funkcji grzewczej, a raczej na wygodzie (na moje chore i obolałe stopy są jak skarpetki).
Jak już wspomniałam prototypem jest ten opis. Dzisiejszy jest opisem, jak robić takie kapcie dwa jednocześnie na jednym okrągłym drucie z żyłką.

 
Kapcie - balerinki (3)

 
Wykonywane na jednym drucie z żyłką; dwa jednocześnie.
Druty: 4,5 mm z żyłką, jeden drut zapasowy - też z żyłką; włóczka: dość gruba; cieńsza to 3-4 nitki.
Rozmiar 36-37-38. Rozmiar zależy od liczby rzędów przerabianych na długość kapcia.

Nabieramy  na druty 2 x 18 oczek z dwóch motków i przerabiamy prosto 14 rz.

 

Pięty
Przerabiamy najpierw piętę z pierwszego motka włóczki, którą po wykonaniu przekładamy na drut zapasowy; następnie robimy piętę z drugiego motka włóczki.

15  rz. – wyrabiamy  piętę: dzielimy 18 oczek: 6/6/6

Przerabiamy środkową część robiąc „kapturek”. Tzn. przerabia się środkowe 6 oczek robiąc raz z lewej, raz  z prawej strony szóste oczko razem z kolejnym z sześciu z lewej strony i kolejno z prawej (czyli  raz na prawo, raz na lewo), aż  zostanie  na drucie  6 oczek.  Wtedy pierwszą piętę odkładamy na drut zapasowy i tak samo wykonujemy piętę z drugiego motka.
Po wykonaniu drugiej pięty, pierwszą odłożoną ponownie nakładamy na drut z żyłką, by kontynuować wykonywanie obu kapci jednocześnie.

Robimy 6 oczek i nabieramy  z boku pięty 8 oczek (najpierw na jednym kapciu, potem na drugim); odwracamy robótkę przerobiwszy 14 oczek i z drugiej strony (lewa strona kapcia) też nabieramy  8 oczek.
 
 
 
Odwracamy robótkę (prawa strona) - mamy na drucie 2  x po 22 oczka. Robimy prosto: 18 - 20 - 22 rzędy (które odpowiadają rozmiarowi: 36-37-38).


Wyrabianie przodu kapci

Przekładamy oczka jednego kapcia na drut zapasowy - robimy najpierw jednego, potem drugiego, by potem ponownie przełożyć drugiego kapcia na jeden drut z żyłką i dalej robić dwa jednocześnie na okrągło.
Rząd: 19 - 21 - 23 (liczony od końca pięty) - dodajemy z lewej strony robótki 6 oczek i wykonujemy na okrągło 2 rz. (mamy na drucie  28 oczek). Potem na drucie zapasowym robimy to samo z drugim kapciem.Teraz  rozdzielamy oczka pierwszego kapcia tak, by mieć po 14 oczek (na wierzchniej części kapcia mamy obok tych 6 dodanych oczek, z jednej i z drugiej strony po 4oczka, czyli 4 + 6 + 4); a tył kapcia to kolejne 14 oczek spodu.
 
 
W takiej samej konfiguracji przekładamy oczka kapcia z drugiego druta; by mieć dwa przody obok siebie i robić najpierw przód jednego kapcia, potem drugiego, a następnie spód drugiego i kolejno spód pierwszego. (Zaczynając przody zaznaczamy markerem, agrafką itp. z prawej strony pierwszego kapcia początek robótki, żeby łatwo było liczyć rzędy).


Robimy 10 rzędów (w tym liczymy pierwszy rząd narzuconych 6 oczek) na okrągło.

 
 
Mamy na drucie po 14 oczek przodów i po 14 oczek tyłów kapci.

Nosek (palce) kapci
 
11 rz. przodu kapcia: z lewej strony  zaczynamy wyrabiać palce: przerabiamy 2 oczka; następnie 3 i 4 razem; 6 oczek; 11 i 12 razem; 2 oczka - to samo z drugim kapciem. Tył: 2 oczka; następnie 3 i 4 razem; 6 oczek; 11 i 12 razem; 2 oczka.  


Oczka gubimy w co drugim rzędzie.
Kiedy na drucie zostaje 8 oczek przodu kapcia + 8 oczek tyłu kapcia - zsuwamy je na igłę i zeszywamy czubek kapcia. To samo robimy z drugim kapciem.


Dodam jeszcze, że liczba rzędów kapcia to: 14 rz. (pięta) + 18 - 20 - 22 rz. środka kapcia + 10 rz. przodu kapcia + 7 rz. noska kapci = 49 - 51 - 53 rzędy.

Wykańczamy brzeg kapcia półsłupkami  (1 rz.) i  oczkami rakowymi (2 rz.).


Możemy przyszyć na przodzie kapci  pompony, kwiatki, guziki ozdobne itp.

Proszę się ni zrażać tym, że kapcie przed wykończeniem półsłupkami i oczkami rakowymi wydają się bardzo płytkie. Wykończenie ściągnie brzegi i wymodeluje kapcia.

15 komentarzy:

KonKata pisze...

dokładny kurs, świetny
szkoda,że talentu do drutów nie mam

Anonimowy pisze...

bARDZO DZIEKUJE ZA OPIS,JUTRO ZABIERAM SIE ZA PAPUCIE,POZDRAWIAM

Szymka pisze...

opis jest super, musze kiedys sprobowac:)

savannah pisze...

Swietny tutorial, dziekuje, zaraz po swietach skorzytsam i sprobuje swoich sil, pozdrawiam i wesolych swiat zycze :)

izetta pisze...

Dziękuję kochana za ten kursik :) Oj co ja się naszukałam przystępnych opisów :D Teraz już wiem jak to zrobić.

Magiczne Sploty pisze...

Świetny opis. Wykorzystam go, ale chyba dopiero jesienią. Dziś zabrałam się za bluzkę robioną od góry też wg Twoich wskazówek. Podejrzewam, że zajmie mi to trochę czasu bo nie jestem tak biegła w tego typu robótkach jak Ty. Pozdrawiam

Maja71 pisze...

Antonino,witaj! Kapcie świetne , kursik wrzucam do ulubionych :-) Pozdrawiam serdecznie!

3nereida pisze...

Wydrukuję , wezmę na kolana i po świętach spróbuję co z tego wyniknie .

Rękodzieło Jadzi pisze...

Wspaniałe kapciorki i takie cieplutkie :) pozdrawiam

nuta pisze...

nie mam zdolności do drutów na żyłce...masakra!!!!Za tutorial dzięki...może kiedyś :) Pozdrawiam!!!

Klimju pisze...

Witam! Zawsze zastanawiałam się jak zrobić takie kapcie na drutach, na szydełku to i owszem jest to proste, ale druty. Po tym kursie trochę ten problem został oswojony. Sądzę, że się skuszę na próbę, tylko muszę kupić druty z żyłką. Dzięki za kurs i pozdrawiam serdecznie :-)

ciapara pisze...

Cudowny post!!! Bardzo ale to bardzo Ci dziękuję za niego!!!

Maria i Ola pisze...

Super technika :)
Dziękuję za opis, skorzystam.

Sztuka rękodzieła pisze...

To bardzo praktycznie robić dwie stópki jednocześnie, ale ja Ty to robisz, że Ci się nie plączą te podwójne ilości nitek? Ja bym się chyba zamotała w motkach;)

Sylwka35 pisze...

Zrobione i te, i balerinki szydełkowe - bardzo dziękuję za opis. Obfotografowane i podlinkowane na moim blogu. Opis użyję jeszcze nieraz :-)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails