Obserwatorzy

niedziela, 29 marca 2015

Mytki - raz jeszcze

Wiem, wiem - były niedawno. Ale jakoś tak mi wyszło, że temat pociągnę dalej. Dzisiaj kolejny, nowy zestaw mytek (myjek). Tym razem robione do pary i tak pakowane.


Komentarze pod poprzednim postem zaiste były bardzo interesujące. I tak: w niektórych regionach pani podaje, że u nich nie ma mytki ("dziewczyny" - chodzi o rodzaj rzeczownika), a jest "chłopiec" (rodzaj męski): "myjak". W wielu domach faktycznie funkcjonuje nazwa: "mytka", w innych: "myjka".

Zapakowane w estetyczny koszyk - mogą być prezentem
 
A ludzie do celów kuchenno-łazienkowych używają naprawdę dziwnych gałganków. W komentarzach pojawiły się  informacje następujące: więc skarpety - jak najbardziej, następnie stare rajstopy zwinięte w kulkę oraz płatki kosmetyczne i oczywiście różne szmatki i szmateczki.


Dodam od siebie, że ja naczynia myję gąbką, a wyżej wymienionych mytek używam do ścierania, wycierania, polerowania, jako podkładek itp. Jakoś nie bardzo mi się nimi myje naczynia... Mimo wszystko są potrzebne w gospodarstwie i już.

15 komentarzy:

ankaskakanka pisze...

U mnie istotnie słowo "mytka" nie występuje. "Ściereczka", "myjka", tak. Wczoraj podobną wyszorowałam całe mieszkanie, po czym ją wyprałam z praniem i przeprasowałam. One są cudowne, ale trzeba wykręcić dobrze wodę.

anabell pisze...

Też używam gąbek , takich z jedną stroną ostrą.
A takie nieduże, wsiąkliwe szmatki są w domu rzeczywiście niezbędne- zawsze coś się gdzieś pochlapie.
Miłego, ;)

Anonimowy pisze...

U mnie "myjka". Ale takich cudnych, sprezentowanych, aż szkoda używać do "zwyczajnego" sprzątania. Dziurawe, ale wyprane skarpetki służą mi do pastowania drewnianej, nielakierowanej podłogi. ulach

Anonimowy pisze...

myjka- u mnie w domu to był druciak ale plastikowy, słowo mytka nie funkcjonowało, ale to kwestia regionu(tak samo jak jedni "wychodzą z domu na dwór a inni na pole")
w kuchni były: lniane ścierki,płócienne szmatki, mały ręcznik do rąk,a na mokro potargane na części- sprane podkoszulki,a najczęściej kawałki gazy ale nie były zszywane, babcia odcinała je z metra, bo miała takie duże kawały
KonKata

Rękodzieło Jadzi pisze...

Piękne i ciekawy pomysł :) pozdrawiam

Sztuka rękodzieła pisze...

Śliczne i elegancko zapakowane ściereczki, fajny pomysł na prezent:-)

Włóczki Warmii pisze...

Bardzo profesjonalnie to wygląda ;)
pozdrawiam
www.wloczkiwarmii.pl

Unknown pisze...

Pięknie wyglądają zapakowane w komplety :-) Rewelacyjny prezent (bardzo bym się z takiego ucieszyła).
Pozdrawiam serdecznie.

robótkowe co nieco pisze...

a ja się zastanawiałam, co to ta mytka jest :-) u mnie są ściereczki lub myjki :-) Twoje są wyśmienite :-) pozdrawiam

Ivory pisze...

W moim domu rodzinnych określenie mytka też nie funkcjonowało, zaś myjka kojarzyła się z czymś do mycia ciała, czyli w łazience.
W kuchni był ewentualnie zmywak, ale najczęściej szmatka. W kuchni była gaza - moja mama zawsze bardzo dbała o czystość i te gazy raz w tygodniu zalewała roztworem chloru i czyściła emaliowany zlew w kuchni.
Nie pamiętam dokładnie, czy je przeszywała, ale wydaje mi się, że tak.
Naczynia chyba od zawsze myło się gąbką.
Do innych celów porządkowych były zawsze pocięte stare koszule flanelowe, piżamy i tym podobne miękkie bawełniane szmaty.
Choć i moja babcia, i moja mama i ja zawsze robiłyśmy coś - czy to na drutach, czy szydełkiem - to nigdy nie widziałam, żeby ktoś robił takie zmywaczki. A przecież bawełna - tzw. zerówka zawsze była dostępna. Może brak takich tradycji.
Te twoje "mytki" wyglądają bardzo dekoracyjnie!

Dzianinowe Studio pisze...

Spotkałam się z okresleniem mytka, ale sama uzywam myjka:-) Twoje są super. Goraco pozdrawiam.

ciapara pisze...

Pięknie się prezentują%!!

tojatenia pisze...

Świetne te mytki, bardzo przydatne i tak jak piszesz fajne na upominek.

Beva pisze...

Po japońsku myjki/gąbki nazywa się tawashi i pod tą nazwą można znaleźć na ravelry sporo różnych wzorów na myjki. Często mają one formę rękawiczki- pacynki.

Unknown pisze...

U mnie matka to inaczej druciak pozd 600

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails