Obserwatorzy

wtorek, 5 listopada 2013

Czapka dziecięca - opis wykonania


Czapka pilotka w może być noszona przez niemowlęta, jak i dzieci starsze, kilkuletnie w zależności od wykonanego rozmiaru.

 
Projekt można modyfikować w zależności od grubości użytej włóczki i drutów;  włóczka grubsza: mniej oczek i rzędów; włóczka cieniutka: więcej  oczek i rzędów. Prezentowane czapki zrobione zostały z akrylu przeznaczonego na wyroby dla dzieci (360m/100 g) i  akrylu "Kocurek" (300 m/100 g) na drutach 3 mm; sposób dziania: ścisły.


Czapka dla dziecka
opis wykonania
 
Czapka robiona od góry, na okrągło.

Narzucić 12 oczek i przerobić je na prawo (1 i 2 rz.)
3 rz.: 2 oczka prawe, 1 przekręcone - dobrać z nitki poprzedniego rzędu, 1 ocz. prawe (powtarzać jeszcze 3 razy, by otrzymać podział na 4 ćwiartki); (16 oczek);
4 rz.: zamknąć wszystkie oczka w okrąg (założyć marker)  i przerabiać: 2 ocz. prawe, 2 ocz. lewe* (powtarzać jeszcze 3 razy);
5 rz.: 2 oczka prawe, 1oczko przekręcone - dobrane z nitki poprzedniego rzędu, 2 prawe, 1 oczko przekręcone, dobrane z nitki poprzedniego rzędu* (powtarzać jeszcze 3 razy); (20 oczek)6 rz.: 2 ocz. prawe, 4 oczka lewe* (powtarzać jeszcze 3 razy);

itd. aż między 2 prawymi oczkami uzyskamy: 14, 16, 18, 20 oczek lewych itd.  (w jednej ćwiartce) w zależności od planowanego rozmiaru czapki. Liczba oczek i rzędów wykonanych ściegiem francuskim  może być różna i zależeć od grubości włóczki, drutów i sposobu dziania (luźniej, ściślej). W każdym nieparzystym rzędzie każdorazowo dodajemy po 8 oczek. 

Przykładowo: czapka niemowlęca  0-3 miesiące: 14-16 oczek lewych w ćwiartce (nie liczę dwóch prawych oczek wyznaczających ćwiartkę); 3-6 miesięcy: 16 - 18 oczek lewych w ćwiartce; 6-9 miesięcy 20-22 oczka lewe w ćwiartce itd.
 
Po uznaniu, że szerokość  czapki jest dostateczna, nie dodajemy już oczek. Przerabiamy dalej czapkę na głębokość:  po 2 oczka prawe prowadzące każdą ćwiartkę czapki, a po obu stronach tych prawych oczek robimy po 2 oczka wzoru francuskiego, czyli:
rz. nieparzysty: wszystkie oczka prawe;
rz. parzysty: 2 ocz. prawe,  2 oczka lewe, 16 oczek prawych, 2 oczka lewe* (powtarzać jeszcze 3 razy);
 
 
 
Robimy czapkę prosto na głębokość o 1 - 1,5 cm mniej, aniżeli jest przewidziana dla naszego rozmiaru - posiłkujemy się tabelką podana tu: http://uantoniny.blogspot.com/2013/10/czapki-niemowlece.html
Teraz z przodu czapki przerobić 6 rz. ściegiem francuskim robiąc nim również oczka przerabiane przy prawych (jeżeli w ćwiartce czapki było 14 oczek prawych, to przód ma  teraz 26 oczek francuskich składających się z : 2 francuskich, 2 prawych, 2 francuskich, 14 prawych, 2 francuskich, 2 prawych, 2 francuskich);
 
 
7 rz. - zamknąć z przodu 18 oczek;  4 oczka francuskie z lewej i prawej strony czapki utworzą brzeg nauszników z przodu.  Od przodu przerabiać zawsze 4 oczka ściegiem francuskim i w każdym prawym rzędzie gubić 3 x po 1 oczku robiąc czwarte i piąte oczko razem.
W czwartym gubieniu przerabiamy z tyłu czapki 6 rz. ściegiem francuskim  taką samą liczbę oczek,  jak przedtem z przodu, by w 7 rzędzie zamknąć 18 oczek.
Teraz kończymy najpierw jeden, a potem drugi nausznik gubiąc po 1 oczku z lewej i prawej strony nausznika tzn. przerabiając  4 i 5 oczko razem (licząc od brzegu robótki); w końcu zostanie nam 8 oczek ściegu francuskiego i  teraz w środku przerabiamy razem 3 oczka, potem 2,  by kontynuować wyrobienie wiązadełka, albo wzorem francuskim , albo sznureczkiem (robiłam tak i tak - z reguły wiązadełko z 5-4 oczek).
Na koniec ściągamy nitką dziurę na szczycie czapki i przyszywamy zrobiony wcześniej pompon, chowamy nitki wystające z wiązadełek.

 Opis można pobrać także tu.

24 komentarze:

tojatenia pisze...

Dzięki za opis, popróbuję zrobić czapeczkę dla Alusi.
Pozdrawiam.

szyleczko pisze...

Super kursik! Jeszcze nigdy nie robiłam czapki od góry! Przyda się na pewno, dzięki :)

tintalle00 pisze...

Super czapeczka, dziękuję za opis. Będę próbowała. Pozdrawiam Magda

ankaskakanka pisze...

Bardzo ładnie wyszła Ci ta czapeczka. Model chyba jest nadal aktualny. Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

całego serca dziękuję za opis wykonania czapek. Dziękuję za serce i czas przeznaczony dla tych, którzy dopiero się uczą robić na drutach. Wszystkiego dobrego!!!


Marysia

wilddzik pisze...

Fajny przejrzysty opis. Może kiedyś wykorzystam :-)

artesanka pisze...

Pięknie to rozpisałaś, aż się zastanawiam komu taką czapeczkę machnąć.
...pozdrawiam...

Kasia pisze...

kurcze, może i ja kiedys skuszę się na taką czapkę? :) dzięki za opis :)

nevermorequeen pisze...

Piękne te czapeczki - opis się przyda, bo zima idzie a dzieci w rodzinie duuużo :0
Pozdrawiam!

Anonimowy pisze...

Bardzo dziękuję za opis.
pozdrawiam.Krysia

Elunia pisze...

bardzo dziękuję za opis - przyda się z pewnością.
Jeszcze nigdy nie robiłam czapki od góry, a trochę czapek własnym dzieciom narobiłam w kryzysowych czasach.
Pozdrawiam serdecznie :))

Anonimowy pisze...

Dziękuję!

Anonimowy pisze...

Dziękuję!
Jolanta Kręzel

Dendrobium pisze...

Dziekuje, serdecznie dziekuje za ten opis wykonania. Super!
Pozdrawiam

Grażyna Maria pisze...

Czy mogłabys jak pastuch kozie napisać , co to są te oczka przekręcone dobierane z poprzedniego rzędu?

Anonimowy pisze...

Raz już pisałam, ale nie widzę wśród komentarzy mojego pytania: proszę wytłumacz co to są te oczka przerecane dobierane z poprzedniego rzędu.
Lubię czytać Twoje wpisy, dziękuję za bloga!

Antonina pisze...

Oczka dodaję np. robiąc czapkę w dwojaki sposób:
a) narzut, przekręcam go i przerabiam w następnym rzędzie.
b) w momencie kiedy mam oczko dodać podnoszę drutem miedzy oczkami nitkę z przedniego rzędu, którą przekręcam i przerabiam już jako dodane oczko.
Preferuję sposób a) w raglanie swetrów robionych od góry, a sposób b)przy robieniu czapek - chodzi o to by dzianina była ściślejsza.

Antonina pisze...

Aha komentarze moderuję i nie zawsze mam czas i dostęp do komputera, by je natychmiast po wpisaniu umieszczać pod postem.

Grażyna Maria pisze...

dziękuję, wydaje mi się,że teoretycznie rozumiem, w praktyce sprawdzę! Przy okazji dowiedziałam się , dlaczego w robionym wg Twojego opisu sweterka od góry mam koszmarne dziury właśnie tam, gdzie dodawałam oczka - ja ich nie przekręcałam więc za dużo tej nitki było

Irena pisze...

Dziękuję za opis. Czapeczka zrobiona!!Ranki i wieczory już chłodne, więc jest jak znalazł. Pozdrawiam!

agusiowo pisze...

Super wyjaśnione, niedługo biorę się za to :)

Unknown pisze...

Dlugo szukalam wzoru tej czapeczki. Znalazlam ten opis 57 lat temu w "Przyjaciolce". Zrobilam ta czapeczke mojemu synkowi, ktory mial wtedy roczek. Byl to piekny wzor tej czapeczki i wszyscy wszyscy ja podziwiali. Zostalo mi zdjecie synka w tej czapeczce. Nie pamietalam opisu wzoru. Zapragnelam odtworzyc ten wzor i nareszcie dzisiaj znalazlam opis w internecie. Jaka byla moja radosc ! Chociaz nie ma w rodzinie malych dz<ieci, ale napewno sie pojawia, to wtedy bede chciala wykonac ta czpeczke wlasnorecznie.

Marzena pisze...

Piękna czapeczka! Zawsze chciałam umieć zrobić taką czapeczkę:) Z takim tutorialem chyba ostatecznie się zmotywuję i spróbuję wykonać taką sama.

Anonimowy pisze...

co to znaczy zamykamy w 4 rzędzie oczka w koło? poza tym czy pierwsze 3 rzędy przerabiamy prosto jak szalik a nie w koło?

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails