Obserwatorzy

poniedziałek, 2 listopada 2009

Skarpety zszywane z jednej strony

Takie skarpety można zrobić na dwóch drutach prostych lub jednym z żyłką. Można je robić każdą osobno lub dwie jednocześnie:Klasyka: skarpety z owczej wełny

Jeżeli wykonuje się dwie jednocześnie, należy pamiętać, by robić je w tzw. odbiciu zwierciadlanym (chodzi o to, by szew wypadł od wewnętrznej strony nogi/stopy). Jest to bardzo prosta metoda, która mogą wykorzystać osoby mające kłopoty z nieustannie wysuwającymi się drutami skarpetkowymi przy dzianiu na okrągło - dwa druty, czy jeden z żyłką, to nie 4. Dodam, że tego sposobu nauczyła mnie moja mama, która właściwie przez całe życie ubierała nas w tak właśnie dziane skarpety.
Z powodu pory roku, zdjęcia nie sa rewelacyjne – dzień jest krótki, a w sumie dopiero wieczorem mogę zasiąść do robótek i wówczas trudno dobrze sfotografować prezentowany obiekt.

Skarpety zszywane z jednej strony
Opis

Skarpety zostały wykonane na drutach 3,5 mm.
Narzucam na druty 4 mm 40-38 oczek na jedną skarpetę. Już następny rząd wykonuję drutami 3, 5 mm. Dlatego robię narzuty na drutach 4 mm, by uzyskać dość luźny, elastyczny początek robótki. Wykonuję 30 rz ściągaczem 1 x 1, z tym że na prawej stronie oczka prawe robię przekręcone, aby w efekcie uzyskać ściślejszy ściągacz.
Następnie robię wzorem skarpetkowym około 10 rz. Teraz dzielę robótkę na dwie części (po 20 oczeki), przerabiam jeszcze około 12 rz. tylnej części skarpety.Wyrabianie pięty:
dzielę te 20 oczek na 3 części: - 6, 8 (środkowa), 6 oczek. Wyrabiam piętę przerabiając razem każde 8 oczko z kolejnym z sześciu; raz na prawo, raz na lewo, aż zostanie mi na drucie 8 oczek.

Pięty robię osobno w każdej skarpetce.

Z bocznej części pięty ponownie nabieram te zgubione wcześniej oczka (po 6 oczek z jednej i z drugiej strony pięty), przerabiam tak, jak oczka schodzą z druta.


Łączę część tylną skarpety (z piętą) z częścią przednią i robię prosto na długość stopy (u mnie to było 40 rz.).
Wyrabiam palce skarpety robiąc razem: 3 i 4 oczko, 17 i 18 (przekręcone), 23 i 24, 37 i 38 (przekręcone). Kiedy na drucie zostaje mi 12 oczek zsuwam je na igłę i zeszywam czubek skarpety.
Ukończone skarpety przed zeszyciem – wyglądają tak:Obie skarpety zszywam ściegiem tzw. materacowym. Szwu prawie nie widać.
Skarpety gotowe.
Mam nadzieję, że te skarpety zostaną „zaliczone” do zabawy blogowej: „Skarpetkowy szał” u Truskaweczki.
W opracowaniu opis skarpet zszywanych z dwóch boków.

10 komentarzy:

magii66 pisze...

Najpierw chcę podziękowac za opis wykonania mitenek. Zrobiłam kciuk bez problemu zgodnie z Twoimi instrukcjami. Opis wykonania skarpet też barzdo czytelny, kto wie moze się też skusze. Dzięki:) Chodzi mi o schemat ażuru szalika, który ostatnio pojawił się ba blogu Illkuduji( Taki w listki). Ty też go robisz. m.baginska 66@wp.pl

Unknown pisze...

Witam.Czekałam,czekałam i się doczekałam tego opisu skarpet.Jesteś wspaniała,dzięki wielkie.Pozdrawiam Anka.

Antonina pisze...

magii66 - cieszę się, że moje opisy Ci się przydają. Wzór na szal wysłałam.

Anka - niestety wszystko musi trochę potrwać - trzeba robić skarpety i fotografować etapy robótki, potem wymyśleć sensowny opis. A na to potrzeba czasu...
Pozdrawiam

magii66 pisze...

Niestety wzór do mnie nie dotarł:(

Antonina pisze...

Dwukrotnie wysyłałam- przychodzi informacja, że wiadomość nie została dostarczona. Nie wiem o co chodzi- adres kopiuję.

magii66 pisze...

Dziękuje za cierpliwosc. Moze spróbuj tak m.baginska66@wp.pl

Antonina pisze...

Teraz wiadomość wróciła. Wysłałam jeszcze dwa razy z dwóch różnych skrzynek.

Unknown pisze...

Mam problem z interpretacją zdania "Kiedy na drucie zostaje mi 12 oczek zsuwam je na igłę i zeszywam czubek skarpety"
Prawdę mówiąc dopiero raczkuję z drutami i ogólnie robótkami ręcznymi, więc niektóre proste rzeczy budzą u mnie wątpliwości. W tym przypadku trudno mi jest sobie wyobrazić jak zszyć czubek skarpetki trzymając oczka na igle. Mogę prosić o jakieś przybliżenie? Z góry dziękuję :*

PS: Świetny blog!

ania75 pisze...

Świetny opis,pewnie kiedyś i ja się skuszę na skarpetki (moja Mama robi tylko na okrągło),
mitenki też robiłam wg. Twego opisu i wyszły;-)
Pozdrawiam serdecznie ;-)))

SioStry2 pisze...

Też dobry pomysł. Spróbuję. Moje skarpety są takie:http://manufakturasiostry.blogspot.com/2014/05/skarpety-indywidualne-indywidualne.html

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails