Obserwatorzy

niedziela, 25 września 2011

Kołnierzyk do sweterka - jak zrobić

Krótki kursik, jak robiłam kołnierzyk  do bluzeczki Abigail:


Kołnierzyk został wykonany tak, by uzyskać skos w układaniu się dzianiny (taki efekt, jaki uzyskuje się krojąc plisy z materiału z ukosa). To ułatwia wyokrąglenie kołnierza przy szyi.

Opis wykonania kołnierzyka

Zaczynamy kołnierzyk narzucając 3 oczka;  dodajemy z obu stron w każdym rzędzie po 1 oczku. Dzianina będzie układała się na skos:


Robimy dotąd, aż uzyskamy pożądaną szerokość kołnierza - może to być np. 43, 45, 47 oczek. Trzeba pamiętać, że  kołnierzyk zostanie złożony na pół - ponieważ składa się  z podwójnej dzianiny. 
Następnie dodajemy po 1 oczku na początku każdego  drugiego rzędu i przerabiamy dwa razem na końcu rzędu (czyli jedno gubimy). To jest sposób na wyrobienie zaokrąglenia kołnierza. Tak układa się dzianina:


Kiedy osiągniemy pożądaną długość kołnierza  - warto ją oszacować przymierzając do wykroju szyi (u mnie było to około 42 cm), gubimy po 1 oczku z obu stron każdego rzędu, aż ponownie  będziemy mieć na drucie 3 oczka, które zamykamy. Uzyskujemy prostokąt , którego wzór układa się na ukos:


 Składamy kołnierzyk na pół:Zszywamy krótsze boki kołnierzyka - na prosto, jeżeli kołnierzyk ma być z rogami; wyokrąglamy szew, jeżeli chcemy  kołnierzyk z zaokrąglonymi rogami. 
Tak  zeszyty kołnierzyk przyszywamy do  podkroju dekoltu bluzki, lub sweterka pamiętając o równym jego przyszyciu. Najlepiej wcześniej wyznaczyć sobie środek podkroju  dekoltu  na plecach swetra i środek kołnierzyka, a całość wcześniej przyfasrtygować.


Na tym zdjęciu widać, jak róg kołnierzyka został wpuszczony w środek (by uzyskać wyokrąglenie)

6 komentarzy:

Intensywnie Kreatywna pisze...

Dziękuję za podzielenie się wiedzą :) A kołnierzyk jest tak dziewczęcy i słodki, że doda uroku nawet najprostszej bluzeczce.

drutosfera pisze...

Fajna lekcja, kiedys mi się przyda :) pozdrawiam

Katarzyna pisze...

Jak zwykle kursik będzie przydatny :)

bieta pisze...

Dziękuje za kursik!!!Na pewno się przyda!!!

Antosia pisze...

Właśnie próbuję zrobic taki kołnierzyk wg Twojego opisu. Idzie fajnie, bo opis jest super. Mam zamiar zrobić sukieneczkę dla Małej Damy, więc ten kołnierzykowy trening napewno się przyda. Antonino, serdecznie dziękuję za opis.

Anonimowy pisze...

A czy robimy samymi prawymi oczkami

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails