Obserwatorzy

piątek, 30 grudnia 2011

Żakardy. "Lopi" – islandzki wzór żakardowy

Historia dziewiarstwa
Historia islandzkiej odzieży wełnianej zaczyna się wraz z przybyciem na te ziemie Wikingów  (średniowiecze). Jednak klasyczny sweter irlandzki z wełny lopi to właściwie początek XX wieku. „Icelandic craft magazine" w 1923 roku po raz pierwszy opublikował wzmiankę na ten temat. Na początku 1900 roku kilka kobiet zaczęło eksperymentować dzianie swetrów z "Lopi" (nieprzędzionych włókien wełnianych).


Wełna islandzkich owiec jest złożona z dwóch warstw - zewnętrzną stanowią długie włosy (isl. tog), a pod nią znajduje się warstwa krótkowłosa (isl. pel). Kiedy na Islandii pojawiły się kołowrotki, a więc w II połowie XIX wieku, zaczęto separować te dwa rodzaje wełny i używać ich do różnych celów. Tog, który może osiągać długość do 14 cali, był czesany, prostowany i przędzony do uzyskania silnych nici do szycia. Wyrabiano z nich płótno na worki, liny, i sznurki. Najlepszy tog, który jest podobny do moheru w teksturze i połysku, był używany do wyrobu koronkowych chust, czasem do otrzymywania wytrzymałych materiałów do użytku domowego, np. na fartuchy. Moher był również wykorzystywany w hafciarstwie. Pel był włóknem na ubrania. Brązowe i szare owce dawały najbardziej miękki pel, z którego wyrabiano bieliznę. Robiona na drutach, wełniana bielizna była popularna na Islandii aż do II Wojny Światowej. (http://www.iceland.pl/artyk/050430artyk1.html)

Swetry z "Lopi" okazały się  strzałem w dziesiątkę: są lekkie, wodoodporne, ciepłe, mają dobre parametry izolacyjne.Wzory podobne do swetrów z południowej Szwecji (szwedzkie są jednak robione z cieńszych włóczek) oraz do etnicznych wzorów grenlandzkich. Tradycyjny sweter z lopi  jest zrobiony ściegiem gładkim (tzw. pończoszniczym), na okrągło, metoda bezszwową. Ma wzór żakardowy na dole swetra (nad ściągaczem) i taki sam nad ściągaczami rękawa; charakteryzuje  się na okrągło wyrabianym - wzorem żakardowym - karczkiem. Należy zwrócić uwagę, że  swetry te początkowo  robione były z wełny niefarbowanej: w kolorze białym, szarym, czarnym, brązowym. Obecnie ta klasyczna kolorystyka uległa zmianom, swetry stały się zdecydowanie barwne np. wykonany na tym blogu .
Swetry "Lopi" są wykonywane z trzech grubości wełny, co narzuca grubość drutów:
Lett.-Lopi: próbka 18 oczek i 24 rzędów = 10 x 10 cm; druty 4, 5 mm;

Álafoss Lopi: próbka: 13 oczek i 18 rzędów = 10 x 10 cm; druty 6 mm;
Bulky Lopi: próbka 9 oczek i 13 rzędów = 10 x 10 cm; druty 9 mm.

 Link - filmik ze sklepu ze swetrami.

Galeria swetrów:

Darmowe wzory swetrów islandzkich:

Wzór „Olga”(płatny):

Źródło:
1.”Islandia: owce, wełna, dzierganie…” http://www.iceland.pl/artyk/050430artyk1.html

11 komentarzy:

Halinka pisze...

Witam!Takie wzory mi się bardzo podobają.One chyba są cały czas modne.Pozdrawiam życząc wiele zdrowia, szczęścia i wiele Łask Bożych w Nowym Roku!!!

Ewa pisze...

Ciekawe informacje i piękne swetry.Nigdy nie próbowałam żakardu a nawet mnie kusi. Niestety musiałabym sweter nieco zmodyfikować, bo w takim dekolcie nie wyglądam dobrze, może rozpinany? Pozdrawiam!

Iza pisze...

Nigdy w sumie sie nie zastanawialam nad historia powstawania wzorow. Dzieki za te informacje. Udalo mi sie zajrzec na jeden z blogow, ktore zalinkowalas.

Szczesliwego Nowego Roku!!!

nietylkoSZALenstwo pisze...

to jest dopiero sweterek ;))) mistrzowski!!!!!
życzę Ci wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku ;)))

Juta pisze...

Przyznaje,że będąc troszkę z innej bajki zafascynował mnie bardziej ten ciekawy opis historii islandzkiej odzieży od pięknego gotowego wyrobu:)))Bardzo dziękuję Ci za to.
Przyjmij Najlepsze Życzenia. Aby w dalszym ciągu wraz z Nowym Rokiem na Twoim blogu były tak piękne i ciekawe prace oraz wspaniałe opisy.

Iwona pisze...

Bardzo mi się podobają takie wzory. Mam nadzieje, że w nadchodzącym roku uda mi się stworzyć takie cudo. Podziwiam Twoje prace i jestem nimi oczarowana.

Elula pisze...

Te swetry są, jak dla mnie, bardziej do podziwiania niż noszenia. Miałam kiedyś podobny i 5 minut po założeniu byłam już ugotowana na miękko. Ale popatrzeć można.

makneta pisze...

Bardzo ciekawe są te wzory i modne ostatnio.
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

Go i Rado Barłowscy pisze...

Piękne wzory, chyba się skuszę...

Dzięki


Wszystkiego najlepszego w Roku, który uparł się przybiec tak galopem....

Pzdr.

Zula pisze...

Szczęśliwego nowego :)

Deilephila pisze...

Wszytskiego co piękne i pełen miłości w Nowym Roku.
A wzory są fanatstyczne:)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails