Obserwatorzy

sobota, 2 stycznia 2010

Rzecz o rękawiczkach (4) – sposoby wyrabiania kciuka (1)

Jest kilka sposobów wyrabiania kciuka w rękawiczkach tzw. łapkach. Dzisiaj omówię ten (mam wrażenie klasyczny). Takiego sposobu nauczyła mnie mama.
Wyrabianie kciuka w rękawiczce - sposób 1
Opis

Po zrobieniu ściągacza czy mankietu rękawiczki i ( w zależności od grubości włóczki i drutów) i po przerobieniu kilkunastu rzędów rękawiczki ustalamy na robótce wysokość wyrobienia kciuka. Od spodniej strony rękawiczki przenosimy na agrafkę 10-14 oczek (cienka włóczka) lub 7-8 oczek (włóczka gruba).


W następnym okrążeniu narzucamy na drut odłożoną ilość oczek i prowadzimy robótkę do końca, kiedy zaczniemy wyrabiać czubek rękawiczki (sposoby zakańczania rękawiczek omówię innym razem).


Należy zwrócić uwagę, żeby otwór pozostawiony na kciuka znajdował się w rękawicy prawej z prawej strony, a w lewej – z lewej.


Po zakończeniu palców rękawicy przystępujemy do wyrabiania kciuka. Oczka znajdujące się na agrafce przekładamy na drut, na drugi drut nabieramy taką samą ilość oczek. Jednocześnie należy dobrać z obu stron 1 lub 2 oczka z włóczki między oczkami; np. jeżeli zostało odłożonych na agrafkę 7 oczek, dobraliśmy jeszcze siedem i 2 razy po 1 oczku z nici poprzecznych, by w rezultacie robić palec z 14 oczek.


Robimy na okrągło górę palec do odpowiedniej wysokości 5-6 cm. Kończymy kciuka przerabiając do zgubienia (czyli po dwa oczka razem w co drugim rzędzie) w trzech lub czterech miejscach. Pozostałe oczka ściągamy igłą i zaszywamy.


W drugiej rękawiczce kciuka robimy w taki sam sposób.


Następnym razem - kciuk robiony sposobem klinowym.

Polecam do obejrzenia takie blogi/strony rękawiczkowe:

http://www.lj.aka.hortus.lv/Default.aspx?tabid=67&language=lv-LV
http://knitting-club.blogspot.com/search/label/%D0%BF%D0%B5%D1%80%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%BA%D0%B8
http://hegeshobbykrok.blogspot.com/search/label/Mittens
http://tentandotricotar.blogspot.com/search/label/luva

mitenki:
http://knitting-club.blogspot.com/search/label/mittens
http://ruths-workshop.blogspot.com/search?updated-max=2009-06-15T22%3A20%3A00%2B01%3A00&max-results=7
http://solhag.blogspot.com/search/label/Pulsvarmere

Pragnę jeszcze raz podziękować za wiele miłych komentarzy po finale „Anielskiej zabawy blogowej”. Myślę, że nie jest to ostatnia zabawa i następne będą równie popularne.

5 komentarzy:

monotema pisze...

Takie rękawiczki lubię najbardziej :-)

3nereida pisze...

Systematycznie przychodze tu po informacje i szkolenie. Czytam z zapartym tchem . Dziękuję.

ewetka pisze...

Ja powracam jeszcze do zabawy, w zwiazku z organizacją chciałabym żebyś odebrała ode mnie wyróżnienie , zapraszam do odebrania z mojego bloga :). Poza tym właśnie poszukiwałam wzoru na mitenki, choć nie robiłam na drutach lata, to chciałabym spróbować zrobić mitenki, a u Ciebie je znalazłam, zaraz pobuszuję w podanych linkach, dzięki, pozdrawiam

mylanguagejournal pisze...

Wreszcie załapałam co robię źle w swoich rękawiczkach :) standardowo za duży otwór na kciuk! Wielkie dzięki, szkoda że moje miodowe mi tak kiepsko wyszły...zabieram się za kolejne, teraz to już musi wyjść!

Anonimowy pisze...

wreszcie znalazłam klarownie opisane sposoby wyrabiania kciuka.Dzięki.Chciałabym zrobić jeszcze golf z cienkiej wełny skarpetowej,ale nie wiem jak poradzić sobie z rękawem.Interesuje mnie robienie swetrow na okrągłych drutach razem z rękawami

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails