Obserwatorzy

czwartek, 31 lipca 2014

Znani w dzianinie. Kocyki dziecięce

Robione ręcznie kocyki dla dzieci i niemowląt modne są już jakiś czas. Jednym z najbardziej pożądanych ostatnio stał się wzór kocyka "royal baby", który został już rozpracowany przez wnikliwe dziewiarki. I od czasu narodzin małego księcia George'a powstało tych kocyków niemało.
Nie tylko angielskie koronowane głowy owijają swe dzieci w dzianinowe kocyki.
Szwedzka księżniczka Lenor Lilian Maria została pokazana światu w różowym:


 
Zdjęcia stąd

Dzieci celebrytów również bywają spowite w dotulacze. Wielbicielka włóczkowych ubrań Adele sprawiła swemu dziecku takie kocyki:

Zdjęcie stąd
 
 Zdjęcie stąd
 
Zdjęcie stąd

Wzór szewronowy okazał się też bliski Rachel Zoe (amerykańskiej stylistce):

 
Zdjęcia stąd

Dzianiny lubi też Victoria Beckham i swą córkę owinęła w biały pledzik:

Zdjęcie stąd

środa, 30 lipca 2014

Na Orli Kamień

wycieczka szybka i spontaniczna. Żółtym szlakiem z Olchowiec. 
Codziennie pada. Kiedy uporam się z obowiązkami domowymi i wybieram do chałupy w Zagórzu - przychodzi ulewa. Wtedy rezygnujemy z  wyjazdu i zabieram psy na "czołgowisko". Więc wczorajsza wyprawa była impulsem chwili, dotarłam (jeszcze w deszczu) po 17.00 na parking policyjny. A, myślę sobie, podejdę tym żółtym szlakiem na górkę. Żywej duszy nie spotkałam nigdzie! Tylko ja i psy. Podeszczowa aura nie sprzyjała ani turystom, ani grzybiarzom.




 
Orli Kamień (518 m n.p.m.) – szczyt i najdalej na zachód wysunięty masyw górski w Górach Sanocko-Turczańskich , znajduje się na terenie Gór Słonnych, w zachodniej części  Pasma Olchowieckiego. Ma postać przebiegającego z północnego zachodu na południowy wschód grzbietu o długości ok. 5 km z licznymi niewybitnymi kulminacjami – m.in. Krzyż (457 m n.p.m.), właściwy Orli Kamień (518 m n.p.m.) i położony dalej na wschód wierzchołek 510 m n.p.m.
 
 Doszłam tylko tu, gdzie szlak żółty się kończy i krzyżuje z czerwonym
 
Od zachodu opływa go San będący granicą z Pogórzem Dynowskim i Kotliną Jasielsko-Krośnieńską . Na wschodzie potok Olchowski oddziela go od masywu Granickiej (575 m n.p.m.), natomiast od głównego grzbietu Gór Słonnych odgranicza przełęcz oraz, na północnym wschodzie, dolina, w której leży wieś Liszna .




 
Powrót to prawie pożegnanie dnia - wyszło słoneczko, rozświetliło świat, rozszczepiło światło i przegoniło mgły.
 


W oddali wieża na Górze Parkowej w Sanoku
 

Po drodze takie ciekawostki przyrodnicze:
 
Sosna straciła koronę, która się po prostu odłamała;
kilka dni wcześniej widziałam jedna złamana odnogę,
dziś połamały się pozostałe, chyba nie wytrzymały ciężaru mokrych igieł


Olbrzymie i stare drzewo, którego pień "przysiadł" na kamieniu


Stary dąb z dziuplą

Słup wysokiego napięcia porośnięty powojnikiem

Wycieczka krótka - całość zamknęła się w dwóch godzinach, pomimo dość ostrych podejść w górę.
Wybiorę się tam jeszcze raz, by iść dalej czerwonym szlakiem i dojść w okolice sanockiego skansenu.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Znani w dzianinie. Sukienki Pippy Middleton

Nie jest tajemnicą, że obie panny Middleton lubią dzianinę. Dziś sukienki Pippy: granatowa i biała.
W granatowej panna Middleton wystąpiła w lipcu 2011 r. podczas Wimbledonu, w białej pojawiła się nieco wcześniej, zdaje się w czerwcu tegoż roku. Obie sukienki dzianinowe (druty lub maszyna) zdaje się identyczne:

 Zdjęcie stąd
 

Zdjęcia stąd
 
 Biała została zaprezentowana w takiej stylizacji:

Zdjęcie stąd
 

  Zdjęcia stąd
 
 Zbliżenie
 
Zbliżenie

 I jeszcze inspiracja z jakiegoś kolorowego magazynu:

Zdjęcie stąd

sobota, 26 lipca 2014

Letnia bluzka kimonowa

została zrobiona na maszynie z bawełny "Virginii", już nieprodukowanej. Jako, że takie kolory zostały mi w zapasie - wykorzystałam je do wykonania tej bluzki.

 
 
Dzianina maszynowa; włóczka "Virginia", 100% bawełna, 417 m/100 g;
zużycie około 250 g

Pierwowzorem i bezpośrednią inspiracją stała się ta bluzka z "Phildara":

Zdjęcie ze strony Phildara 
 
Oczywiście daleko mi do wiotkości modelki. Bluzkę zrobiłam taką nieco luźniejszą. Zmieniłam wykrój dekoltu i jego wykończenie. Całość tzn. dół bluzki, dekolt, rękawki obrobiłam sznureczkiem na drutach, czyli metodą I-cord Bind Off .
 
 
Z bluzki jestem dosyć zadowolona - może na upały się nie nadaje, ale z powodzeniem można  ja wkładać w dzień letni, umiarkowanie upalny, gdyż jest dosyć przewiewna.
 
Z szydełkowymi koralami
 
Mam wrażenie, że takie kimonowe bluzki, modne pewnie ze 30 lat temu - znów wracają. Pamiętam, że nosiłam taki fason bluzek letnich, były jednak szyte z materiału.


piątek, 25 lipca 2014

Lipcowa pogoda zmienną jest,

raz upał, to znów codzienne ulewne deszcze. Dzisiejszy ranek zapowiadał się optymistycznie, jednak, kiedy po południu w końcu znalazłam czas spacer z psami (ja także chciałam zażyć dawkę ruchu, gdyż postanowiłam zbić nieco wagę), rozpętała się burza. Ale skoro wystartowałam - desperacko przemierzyłam zaplanowaną trasę w ulewnym deszczu. Nie pomogły kalosze, ani kurtka, która z założenia jest nieprzemakalna - przemoczyło mnie na wskroś. Czekanie pod drzewami też nic nie dawało - kapało i tam, więc lepiej iść, niż stać. Swoją godzinę marszu zaliczyłam. Psom jakoś tak ulewny deszcz nie przeszkadzał i biegały normalnie, Ifka nawet urządzała kąpiele w stawie. Tyle, że zanim wpakowałam je do samochodu, musiałam powycierać ręcznikami.
A przyroda taka w tym deszczu:









czwartek, 24 lipca 2014

Zielnik. Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny dziurawcowatych. Występuje naturalnie w Europie, zachodniej Azji, północnej Afryce, a nawet w Ameryce Północnej i Południowej, południowej Afryce, Australii i Nowej Zelandii, Japonii. W Polsce to roślina pospolita rosnąca na łąkach i w ogrodach.

 
Zdjęcie stąd

Osiąga wysokość 30-80 (a nawet 100) cm. Z rozrośniętego kłącza wyrastają pędy kwiatonośne i płonne. Łodyga prosto wzniesiona, rozgałęziona w górnej części, u dołu drewniejąca. Naga, pełna, z nielicznymi gruczołkami w szczytowej części, czerwonawa. Liście ułożone naprzeciwlegle, eliptyczne do równowąskich, długości około 3 cm. Blaszka liściowa prześwitująco kropkowana, z gruczołkami na brzegu. W prześwitujących kropkach znajdują się zbiorniki olejków eterycznych.

Kwiaty szypułkowe, średnicy do 3 cm, liczne, zebrane w gęste baldachogrono, osadzone w kątach naprzeciwległych przysadek. Działki kielicha są lancetowate, ogruczolone. Korona pięciopłatkowa, żółta, płatki czarno kropkowane, pręciki liczne. Owoc to wielonasienna torebka pokryta gruczołkami. Nasiona czarne, drobno kropkowane. Siedlisko: ciepłolubne dąbrowy, trawiaste zarośla, ciepłolubne murawy, miedze. Kwitnie od czerwca do sierpnia, wytwarza dużo pyłku, z którego korzystają owady odwiedzające kwiaty. Dziurawiec to roślina lecznicza, zbiera się i suszy kwiatostany. Zawiera czerwony barwnik hyperycynę, pseudohypericynę, flawonoidy (rutyna, kwercetyna), hiperozyd, bakteriobójcze garbniki, witaminy A i C oraz olejek eteryczny. 
 
 
Zmniejsza objawy łagodnej formy depresji, pomaga przy lekkiej bezsenności, a także przy migrenie. Ma działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie, przeciwzapalne i dezynfekcyjne (może być stosowany zewnętrznie na rany i do płukania gardła), ułatwia gojenie ran, oparzeń, owrzodzeń, odmrożeń, działa ściągająco i antyseptycznie na błony śluzowe i uszkodzone miejsca skóry.
 
Należy go stosować  ostrożnie, gdyż zwiększa wrażliwość skóry na słońce. Nie jest zalecany dla osób o jasnej karnacji skóry lub ze zmianami skórnymi. Można używać dziurawca jako zioła do zaparzania, nalewkę, tabletki. Dziurawiec wchodzi w skład licznych mieszanek ziołowych i preparatów złożonych.W dawnych czasach przypisywano dziurawcowi działanie magiczne, wierzono, że roślina chroni przed czartami i złymi czarami. Dawniej uważano także, że dziurawiec chroni kobiety ciężarne przed dziwożonami – demonami, które im szkodzą.

Napar z ziela dziurawca na zaburzenia trawienia: dwie łyżki ziela dziurawca zalać 1,5 szklanki wrzątku (nie gotować!) i pozostawić pod przykryciem na 30 minut, następnie przecedzić i pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki 20 minut przed jedzeniem.
Nalewka z ziela dziurawca:100 g ziela dziurawca zalać 500 g spirytusu i odstawić na 7 dni. Po tym okresie przecedzić i wycisnąć przez gazę. Wewnętrznie stosować 2 razy dziennie po 1 łyżeczce na pół szklanki wody w chorobach wątroby, przewodu pokarmowego i układu żółciowego. Zewnętrznie stosuje się do nacierania w bólach stawowych.

Źródło:
http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/wlasciwosci-i-zastosowanie-dziurawca-przepis-na-napar-z-dziurawca_39851.html

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails