Obserwatorzy

piątek, 30 października 2009

Jesienne mitenki



Mitenka (mitynka) - rękawiczka, bez palców lub okrywająca palce tylko w połowie. Mitenki noszono od XVIII wieku jako dodatek do eleganckiego stroju. Początkowo bardzo zdobne, z jedwabiu lub koronki, wyszywane haftem lub drogimi kamieniami. Później, a także obecnie, ich funkcja ozdobna przeszła w ochronną. Mitenkami nazywa się również rękawiczki bez palców noszone np. przez kierowców lub motocyklistów.





Jesień w pełni: wilgotno, szybko robi się ciemno. Świat szarzeje dosłownie w oczach. Jeszcze niedawno przed oczyma gama jesiennych barw, a dziś, kiedy wędrowałam z wyżlicą po łąkach i chaszczach: mokro i szaro, szaro, szaro.



Ptaki się pochowały i psica nie wytropiła ani jednego bażanta – wyczuje ptaka w krzakach, robi swoją „stójkę”, potem się skrada. Kiedy ptak wzbija się do lotu, odbywa się wielkie gonienie.




Nawet sroki nie grały dziś na nosie (bo pogrywają sobie z Ifką przelatując kolejno z drzewa na drzewo).


Spotkałyśmy tylko sarny, które tak zmieniły ubarwienie, że doskonale komponują się z kolorem suchych traw. A kiedy uciekają na horyzoncie ruszają się tylko białe plamy dupek.


Dlatego dla poprawy humoru pokazuję dziś jesienne mitenki – przydadzą się na pewno na kolejne dni. Nie zostały ozdobione drogimi kamieniami, ani nawet haftem. Wykorzystałam reszki włóczek, a wykończenie obmyślałam na bieżąco. Robiłam na okrągło, na drutach skarpetkowych (nie pięciu, a trzech) według obliczeń podanych w poście „Młodzieżowe mitenki”.





Oglądałam dziś nowy wpis Ilukuduji na jej blogu. Prezentuje piękny szal w liście. Mój zaczęty tym samym wzorem z „Kalinki” na razie wygląda tak:



czwartek, 29 października 2009

Obliczanie rozmiaru skarpet

Zwykle robię skarpety na tzw. oko, czyli po prostu przymierzam w trakcie roboty na stopę i decyduję, w którym momencie wyrabiać piętę i kiedy spuszczać na palce. Jednak można sobie zdecydowanie ułatwić życie posługując się poniższymi tabelami (pochodzą z Osinki), podającymi dość dokładnie ilość oczek i rzędów dla różnych rozmiarów stopy w zależności od grubości włóczki, z której wykonujemy skarpetę.

Gdzieś na rosyjskim forum znalazłam również radę, jak obliczyć długość stopy skarpety:
rozmiar buta pomnożyć x 2 i podzielić na 3;np. rozmiar buta 42
Mnożymy 42 x 2 = 84
84 : 3 = 28 cm
Te 28 cm – to będzie długość stopy skarpety.

Nie sprawdzałam tej metody, ale podaję – może się komuś przyda.

Tabelki rozpisałam w języku polskim oczywiście.




wtorek, 27 października 2009

Co można wymyślić ze skarpetkami?

Było już o rodzajach i typach skarpet, omówiłam też techniki ich wykonywania. Czy powiedziane zostało już wszystko na temat skarpet? Oczywiście – nie!
Skarpety mogą mieć jeszcze mnóstwo zastosowań. Różnorodność pomysłów i wykonań zadziwia: żakardowe w wymyślne wzory i takie,  sznurowane, z patką, zapinane na guziki, podkolanniki, z wyrobionym każdym palcem bez pięty i palców,  na kostki.skarpety na prezenty i skarpety – etui na telefon i druty. Skarpety świąteczne: miniatury, ułożone w formie kalendarza adwentowego i skarpety ozdoby na choinkę. Skarpety dla lalki, breloczki i znaczniki robótkowe (markery), papeteria z symbolem skarpet, metki, a nawet wycięte na dyni z okazji święta Halloween.

Raverly - stashmuffin - kalendarz adwentowy

Raverly - ozdoby choinkowe

Flickr - kunqueueboutique' - dla lalki

Flickr - sunshine - markery

Flickr - JohnloDesign

Flickr - Papeteria Paper Wheel

I jeszcze garść linków ukazujących różnorodność pomysłów w wyglądzie skarpet:

Ozdobione falbanką:
http://www.knitty.com/ISSUEsummer07/PATTvogon.html
W romby:
http://knitty.com/ISSUEspring08/PATTposey.htm
Z ażurkiem na pięcie:
http://agulhaspinceisemais.blogspot.com/2008/06/meia-fcil-de-tric-com-duas-agulhas.html
Z pomponami:
http://knitty.com/ISSUEspring08/PATTmosey.html
Z wrabianymi koralikami:
http://knitty.com/ISSUEwinter06/PATTrollingthunder.html
Z wrabianym okrągłym motywem:
http://knitty.com/ISSUEspring09/PATTtarget.php
Śmieszne:
http://knitty.com/ISSUEspring09/PATTtarget.php
Z pięcioma palcami:
http://www.flickr.com/photos/teafor2/476847175/
http://www.flickr.com/photos/gdraskoy/422580071/
Z tzw. golfem:
http://knitty.com/ISSUEwinter07/PATTtoirneach.html
Sznurowane:
http://knitspot.com/index.php?paged=2
Zapinane na guziki
http://wizaz.pl/forum/attachment.php?attachmentid=2024565&d=1234213408
Na prezenty:
http://www.flickr.com/photos/purlbee/3854090991/
Na kalosze:
http://www.etsy.com/view_listing.php?listing_id=30714430
Ocieplacze na kolana
http://www.dziennik.pl/kobieta/moda/article463286/Kolejny_glupi_wynalazek_projektantow_mody.html
http://siviaharding.blogspot.com/search/label/socks
Podkolanniki:
http://siviaharding.blogspot.com/search/label/socks

poniedziałek, 26 października 2009

Do kompletu

Zrobiłam do kompletu, czyli do czap: musztardowej i miętowej, dodatki w postaci tzw. „szyjogrzejów”, a do miętowej dodatkowo dorobiłam jeszcze (szykując się do zimy) ciepłe rękawiczki. Światło jesienne jednak jest tak fatalne, że trudno zrobić sensowne zdjęcia.

Wykorzystałam wzór listeczkowy podpatrzony u Dagny:
http://dagi35.blox.pl/html/1310721,262146,169.html?18 (powtórzyłam go na rękawiczkach).
Bardzo sympatycznie robi się tym wzorem.








Pierwsza wersja (zdjęcie ostatnie) robiona na okrągło i bez zapinania w formie golfika, w praktyce, czyli w noszeniu okazała się nieco niewypałem, gdyż po prostu roluje się pod szyją (czy za wysokie te golfy, czy za mało rozszerzające się na dole?).
Robiłam je świadomie w formie rury, bo widziałam takie na innych blogach. Widać trzeba było robić na dole bardziej rozszerzajace się.


Stąd zmiana opcji i szyjogrzeje są robione z zapięciem na guziczki - lepiej przylegają do szyi i lepiej się układają.
Spodobały mi się takie golfiki – świetnie zastępują małe szaliki i teraz na zimne jesienne dni są doskonałe.

sobota, 24 października 2009

Jak zrobić mitenki ze wstążeczkami?

Pogoda „pod psem”, albo „barowa” , jak wolą niektórzy. Jednak taka aura sprzyja robótkowaniu. Gorąca herbata z sokiem malinowym, kieliszeczek dobrej nalewki np. pigwówki i można zasiąść w fotelu z drutami. Chociaż owoce pigwowca japońskiego dojrzały już dawno – dziś dopiero zdecydowałam, że jednak zrobię nalewkę. Ponoć mają ileś tam razy więcej witaminy C, aniżeli cytryny i obniżają cholesterol. Przywieźliśmy koszyk owoców z ogrodu – na razie pachną cytrynowo, jak szalone. Uwielbiam ich zapach. Wracam jednak do robótek.

Mitenki ze wstążeczkami prezentowane w poprzednim poście są robione na bazie prostokąta (dwie jednocześnie – żeby nie męczyć się z liczeniem). Robiłam je z włóczki dość grubej na drutach 5 - 4,5 – 4 mm (w zależności od grubości włóczki); potrzeba mniej więcej 40-50 g. Używałam do wykończenia resztek włóczek moherowych (co tam pod ręką w domu było).




Mitenki ze wstążeczkami
Opis

Zaczynam dwie jednocześnie robiąc mankiecik ryżem. Nabieram na druty (w zależności od grubości włóczki) 24-28 oczek i przerabiam mankiet: 12-14 rzędów.
rz. 15 - przechodzę na oczka prawe i gubię w tym rzędzie z prawej i lewej strony po oczku (czyli 2), żeby zrobić rękawiczkę w tym miejscu nieco węższą (jeżeli włóczka jest cieńsza, należy zgubić więcej oczek);
rz. 19 - za oczkami brzegowymi dodaję po 1 zgubionym wcześniej; zaczynam wyrabianie kciuka: jeżeli miałam 28 oczek, to po 14 oczku dodaję 1 przekręcone (z nitki poprzedniego rzędu i przerabiam) – jest to początek kciuka. Jeżeli jednak chcę, by wiązanie wyszło na wierzchu dłoni – to wyrabianie kciuka zaczynam w tzw. przesunięciu od połowy rękawiczki o 4 oczka czyli np. po 18 oczkach (na drugiej dłoni odwrotnie);
rz. 20 - przerabiam wszystkie oczka na lewo;
rz. 21 – z obu stron oczka przekręconego dodaję po 1 przekręconym (mam 3 oczka na kciuk) ; robię tak do uzyskania 11 (gruba włóczka) – 13 oczek (cieńsza) na kciuk;
rz. 27 lub 29 – zamykam 11-13 oczek kciuka (ilustruje to fotografia);
rz. 28 lub 30 - łączę pod kciukiem dwie części mitenki (te po 14 oczek).

Poszczególne etapy wyrabiania kciuka ilustrują zdjęcia:












Można zastosować sposób z ażurkiem. Kciuk jest wyrabiany w taki sam sposób, ale z narzutów (tylko pierwsze oczko zaczynające jest przekręcone, potem z obu stron wykonuję narzuty):



Zaletą tak wyrabianego kciuka jest to, że nie musimy już potem więcej dorabiać palca na długość z osobnej nitki – mitenkę robimy w całości. Ten sam sposób można wykorzystać przy robieniu rękawiczki – oczywiście nie należy zamykać oczek, tylko przełożyć je na agrafkę, a potem kontynuować wyrabianie kciuka.
Teraz już robię prosto na pożądaną długość mitenki (przeważnie jest to 7- 8 rzędów) potem rząd oczek francuskich, 3 rz. prawych , znów rząd francuskich i zamykam robótkę spuszczając oczka.

Wyrabianie bocznych dziurek, przez które przewleczemy wstążkę:
od 15 lub 17 rz. zaczynam też wyrabiać boczne dziurki, robię je w co 4 rzędzie z obu stron: 1 ocz. brzegowe, 1 na prawo, narzut, 2 razem; potem 25 i 26 ocz. razem, narzut, 27 i 28 oczko na prawo:




Mitenki obrabiam, w zależności od fantazji, włóczkami moherowymi, zarówno mankiecik, jak i wykończenie przy palcach. Chowam nitki, przewlekam wstążeczki. Wykonanie takich mitenek zajmuje około 3 godz. – najwięcej czasu - niestety - zajmuje wykończenie.
Jeżeli nie robię w mitenkach dziurek na przewleczenie wstążki – wykonuję je na okrągło na drucie z żyłką, lub trzech skarpetkowych.

piątek, 23 października 2009

Młodzieżowe mitenki

Ze skarpetkami jeszcze nie skończyłam. Przygotuję opis wykonania na dwóch drutach, zaprezentuję ciekawostki.
Teraz jednak mały przerywnik: młodzieżowe mitenki. Takie są:





















* * *

A wyróżnienie od gazynii


„Warto mieć oko na tego bloga”

posyłam dalej i dedykuję:
Monotemie
Pyzi
Bea S.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails