Manasterzec (do 2006 r. Monasterzec) to wieś leżąca niedaleko ruin zamku Sobień, należąca także kiedyś do Kmitów (lokowana w 1433 r.). W XVIII wieku istniał tu jeszcze klasztor bazylianów – monastyr i stąd pochodzi nazwa wsi. We wsi wydobywano i przetapiano rudę żelaza i miedzi.
W centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu stoi greckokatolicka cerkiew parafialna p.w. Przemienienia Pańskiego. Została zbudowana w 1818 lub 1820 roku.
Jest to obiekt drewniany, trójdzielny o konstrukcji zrębowej, oszalowany. Na nawie umieszczona jest ośmioboczna, baniasta kopuła z latarnią.
„Drugie życie” świątyni zaczyna się od 1968 roku – zaczęto użytkować ją jako filialny kościół rzymskokatolicki. Remonty prowadzone przed wybuchem II wojny światowej (lata 1932 – 1935) i późniejsze przekształciły jej pierwotny wygląd. W 2000 roku rozpoczęto prace przy rozbudowie dwóch zakrystii, które zostały wzniesione po obu stronach świątyni.
Niegdyś wokół cerkwi grzebano wiernych. Obecnie po dawnym przycerkiewnym cmentarzu pozostała jedna oznaczona mogiła.
Ciekawostka:
Przy dziedzińcu świątyni rosną bardzo stare drzewa - na zdjeciu powyżej pień ogromnej lipy, której "siostrę bliźniaczkę" wycięto i zabezpieczono z wierzchu blachą; "druga siostra" nadal rośnie i cieszy zielenią liści. Pień jest potężny i ma kilka metrów w obwodzie. Nie znam się na wieku drzew, ale to na pewno ma ze sto lat, jak nie więcej.
5 komentarzy:
Bardzo mi miło zaprosić Cię na mojego bloga abyś odebrała wyróżnienie.
pozdrawiam Iwona krasnalkowe robotki
Znowu ciekawe informacje o bieszczadzkich miejscowościach. Dzięki.
nie wiem czemu nie mogłaś pobrać, innym się udało ale już odblokowałam i możesz to zrobić..:-))
Pozdrawiam Iwona krasnalkowe robótki
Antonino, zapraszam serdecznie na mój blog po wyróżnienie
Urocze miejsce
Prześlij komentarz