Obserwatorzy

sobota, 24 października 2009

Jak zrobić mitenki ze wstążeczkami?

Pogoda „pod psem”, albo „barowa” , jak wolą niektórzy. Jednak taka aura sprzyja robótkowaniu. Gorąca herbata z sokiem malinowym, kieliszeczek dobrej nalewki np. pigwówki i można zasiąść w fotelu z drutami. Chociaż owoce pigwowca japońskiego dojrzały już dawno – dziś dopiero zdecydowałam, że jednak zrobię nalewkę. Ponoć mają ileś tam razy więcej witaminy C, aniżeli cytryny i obniżają cholesterol. Przywieźliśmy koszyk owoców z ogrodu – na razie pachną cytrynowo, jak szalone. Uwielbiam ich zapach. Wracam jednak do robótek.

Mitenki ze wstążeczkami prezentowane w poprzednim poście są robione na bazie prostokąta (dwie jednocześnie – żeby nie męczyć się z liczeniem). Robiłam je z włóczki dość grubej na drutach 5 - 4,5 – 4 mm (w zależności od grubości włóczki); potrzeba mniej więcej 40-50 g. Używałam do wykończenia resztek włóczek moherowych (co tam pod ręką w domu było).




Mitenki ze wstążeczkami
Opis

Zaczynam dwie jednocześnie robiąc mankiecik ryżem. Nabieram na druty (w zależności od grubości włóczki) 24-28 oczek i przerabiam mankiet: 12-14 rzędów.
rz. 15 - przechodzę na oczka prawe i gubię w tym rzędzie z prawej i lewej strony po oczku (czyli 2), żeby zrobić rękawiczkę w tym miejscu nieco węższą (jeżeli włóczka jest cieńsza, należy zgubić więcej oczek);
rz. 19 - za oczkami brzegowymi dodaję po 1 zgubionym wcześniej; zaczynam wyrabianie kciuka: jeżeli miałam 28 oczek, to po 14 oczku dodaję 1 przekręcone (z nitki poprzedniego rzędu i przerabiam) – jest to początek kciuka. Jeżeli jednak chcę, by wiązanie wyszło na wierzchu dłoni – to wyrabianie kciuka zaczynam w tzw. przesunięciu od połowy rękawiczki o 4 oczka czyli np. po 18 oczkach (na drugiej dłoni odwrotnie);
rz. 20 - przerabiam wszystkie oczka na lewo;
rz. 21 – z obu stron oczka przekręconego dodaję po 1 przekręconym (mam 3 oczka na kciuk) ; robię tak do uzyskania 11 (gruba włóczka) – 13 oczek (cieńsza) na kciuk;
rz. 27 lub 29 – zamykam 11-13 oczek kciuka (ilustruje to fotografia);
rz. 28 lub 30 - łączę pod kciukiem dwie części mitenki (te po 14 oczek).

Poszczególne etapy wyrabiania kciuka ilustrują zdjęcia:












Można zastosować sposób z ażurkiem. Kciuk jest wyrabiany w taki sam sposób, ale z narzutów (tylko pierwsze oczko zaczynające jest przekręcone, potem z obu stron wykonuję narzuty):



Zaletą tak wyrabianego kciuka jest to, że nie musimy już potem więcej dorabiać palca na długość z osobnej nitki – mitenkę robimy w całości. Ten sam sposób można wykorzystać przy robieniu rękawiczki – oczywiście nie należy zamykać oczek, tylko przełożyć je na agrafkę, a potem kontynuować wyrabianie kciuka.
Teraz już robię prosto na pożądaną długość mitenki (przeważnie jest to 7- 8 rzędów) potem rząd oczek francuskich, 3 rz. prawych , znów rząd francuskich i zamykam robótkę spuszczając oczka.

Wyrabianie bocznych dziurek, przez które przewleczemy wstążkę:
od 15 lub 17 rz. zaczynam też wyrabiać boczne dziurki, robię je w co 4 rzędzie z obu stron: 1 ocz. brzegowe, 1 na prawo, narzut, 2 razem; potem 25 i 26 ocz. razem, narzut, 27 i 28 oczko na prawo:




Mitenki obrabiam, w zależności od fantazji, włóczkami moherowymi, zarówno mankiecik, jak i wykończenie przy palcach. Chowam nitki, przewlekam wstążeczki. Wykonanie takich mitenek zajmuje około 3 godz. – najwięcej czasu - niestety - zajmuje wykończenie.
Jeżeli nie robię w mitenkach dziurek na przewleczenie wstążki – wykonuję je na okrągło na drucie z żyłką, lub trzech skarpetkowych.

13 komentarzy:

ticon pisze...

Dzięki! Wykorzystam tę pomoc przy dzierganiu!

włóczkowe perypetie pisze...

Jak zwykle coś wspaniałego. Śliczne wyroby robótkowe, rewelacyjne opisy. Pozdrawiam bardzo serdecznie.iza (włóczkowe perypetie.

Anonimowy pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Bea S. pisze...

Twoje kursiki są świetne...a na mitenki i skarpetki juz dawno miałam chęci ale odwagi za mało:))
Dziękuję:)

Antonina pisze...

Dziękuję. Ciesze się, że te drobiazgi na moim blogu, mogą się Komuś przydać.

Anonimowy pisze...

Tak ,zdecydowanie tak robione mitenki z klinem na palec sa rewelacyne.Podziwiam za pomysl,za wykonanie zreszta tez.

Ewa

Anonimowy pisze...

Uczę się robótek na drutach zrobiłam już szalik a teraz chciałabym zrobić mitenki o tak pięknych mogę zapomnieć:( No i trochę szukam podpowiedzi czy ktoś mi może mi wytłumaczyć co oznacza "dodaję 1 przekręcone (z nitki poprzedniego rzędu i przerabiam)". Z góry dziękuję. Informację poproszę na gosikpol@interia.pl

Antonina pisze...

Gosik oczko przekrecone z nitki poprzedniego rzędu: nabierasz na drut nitkę z poprzedniego rzędu i przekrecasz - w ten sposób robisz dodatkowe oczko.
Poczytaj sobie podstawy np tu:
http://maranta.livenet.pl/podstawy_druty.htm,albo szkólkę robótkową - link z lewej strony na blogu.

ania75 pisze...

Cudowna strona, nieocenione porady,
wspaniałe szydełkowe kapciuszki już zrobione.
Świetnie że znalazłam tę stronę bo już wiem że będę jej częstym gościem, pozdrawiam cieplutko...:)

Szydełkowa pasja Kaśki pisze...

Świetne mitenki, bardzo dziękuję za wzór, na pewno skorzystam :). Pozdrawiam :).

Zielona Mysz pisze...

Nareszcie... pierwszy "przepis", ktory zrozumialam :) Dziekuje
Zapraszam http://czarodziejskakomnata.blogspot.com

Mirka pisze...

Cudne mitenki, blog wspaniały, pozdrawiam
Mirka

Mongolian pisze...

Piękne! Ja takie właśnie sobie ostatnio kupiłam, piękne wełniane i bardzo ciepłe.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails