Obserwatorzy

wtorek, 26 kwietnia 2016

Suszmy liście czosnku niedźwiedziego

O czosnku niedźwiedzim pisałam  w "Zielniku" oraz tu. Dziś wracam ponownie z tematem. Tym razem pragnę zachęcić moje Czytelniczki i Czytelników (jeżeli tacy są) do zbierania liści czosnku niedźwiedziego i ususzenia. Poza wcześniej opisanymi walorami (w podanych linkach), suszone liście czosnku są znakomitą przyprawą. Dodaję je do mięs (pieczonych i gotowanych), sosów. Szczególnie przypadł mi do smaku sos pomidorowy wzbogacony tym suszem.

 
 
Nazbierałam liści, podsuszyłam je w suszarce na grzyby i owoce. Wysuszone doszły w torebce papierowej położonej na kaloryferze (u nas z powodu zimna jeszcze grzeją).
W całym domu pachnie czosnkiem - nie zdawałam sobie z tego sprawy, dopiero kiedy wróciłam z pracy, poczułam zapach.

9 komentarzy:

W Harmonii pisze...

Niedawno odkryłam zalety czosnku niedźwiedziego. Pozdrawiam :)

Anna pisze...

ciekawostka jak dla mnie bo z liści praktycznie nie korzystam, a u mnie pachnie w całym domu pokrzywą bo tez dosuszam na grzejnikach :) pozdrawiam

halszka pisze...

Dwa tygodnie temu kupiłam ten czosnek,posadziłam i czekam aż się rozrośnie.Bardzo jestem ciekawa smaku.Miłego dnia i dużo słoneczka oraz ciepełka życzę.

ankaskakanka pisze...

U mnie chyba on nie rośnie. Może gdzieś na wsiach, w lasach? a do tych mam trochę drogi. Za to wyobrażam sobie ten zapach w domu. Czosnek uwielbiam.

ciapara pisze...

Jaka szkoda że u mnie nie rośnie.

Aga Chmurka pisze...

Witaj ja dużo czytałam o czosnku niedźwiedzim i mało kto poleca suszyć ponieważ traci bardzo dużo swoich cennych właściwości, ja w tym sezonie pocięłam jak szyczypiorek i zamroziłam podobno o wiele lepiej i jeszcze zalewałam alkoholem wg. Marii Treben polecam link: http://niezleziolkoo.blogspot.com/2014/05/czosnek-niedzwiedzi-wedug-marii-treben.html

UTKANE Z PASJI pisze...

Od dwoch lat go uzywam ,jest super, chce sobie wsadzic do ogródka, dobrze ,że mi przypomniałąs:))

Anonimowy pisze...

Pani Antonino! Dziękuję za dobre rady. Dzięki Pani poszerza się zakres mojej wiedzy.
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę miłego i dobrego dnia.

Maria

Antonina pisze...

Ago - teorii o utracie właściwości czosnku niedźwiedziego po suszeniu nie znałam.
Skądinąd wysuszone liście zachowują aromat i smak. Może więc nie tracą wszystkich właściwości, podobnie jak inne suszone zioła.

Drogie Panie - czosnek do ogrodu przeniosłam z dzikiego stanowiska. Teraz po latach nieco się sam rozsiał.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails