Obserwatorzy

czwartek, 4 czerwca 2015

Cergowa

Wyruszyliśmy czerwonym szlakiem między Jasionką a Lubatową. Wyprawę zorganizował brat, który wpadł w odwiedziny. Wycieczka niezbyt męcząca (6 km w obie strony). Tyle, że potem jeszcze ruszyliśmy do pustelni św. Jana z Dukli, obejrzeliśmy skansen w Zydnarowej i cerkiew w Zawadce Rymanowskiej.

Widok na Cergową
 
Cergowa (inne nazwy: Cergowska Góra, Wielka Góra, 716 m n.p.m.) – zalesiony szczyt w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego, na południowy wschód od Dukli. Posiada trzy wierzchołki: (od zachodu) 716 m n.p.m. (z żelaznym krzyżem), 683 m n.p.m. i 681 m n.p.m. Jej sylwetka góruje nad Duklą.
My ruszyliśmy od tego najniższego, by dotrzeć do wierzchołka z żelaznym krzyżem.
Trasa wiedzie cały czas lasem. Na stokach góry znajduje się rezerwat przyrody tzw. Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze - występują tu lasy mieszane: olszynka karpacka, wielogatunkowy grąd, jaworzyna górska i ponad 100 okazów cisa pospolitego.
Cergowa jest jedynym takim wzniesieniem w okolicach Rymanowa i Iwonicza, toteż już w XIX wieku turyści przebywający w tych uzdrowiskach - wyprawiali się na górę.
Tym razem towarzyszył nam pies brata i bratowej. Ifki nie mogłam zabrać, gdyż atakuje Melę.

8 komentarzy:

halszka pisze...

Piękna wycieczka.Mela bardzo urocza.Myślałam że tylko moja Bela zachowuje się tak niepoprawnie a tu proszę Ifka też.Miłego dnia.

ankaskakanka pisze...

Antonino, pomijając Twoją wyprawę, napiszę, że masz taki sam kolor włosów, jak ja, i bardzo Ci on pasuje. Zazdroszczę mieszkania blisko gór. Cudowne tereny. I zdrowo tak chodzić, poznawać.....

Anka pisze...

Moje okolice mijałaś!Pozdrawiam

antymalgo pisze...

Świetna wycieczka, piękna okolica. Jejku, jak ja bym chciała mieszkać blisko gór, lub w ogóle gdzieś w górach. Kocham spacery, a im dłuższe tym lepiej. Niestety tymczasem pozostaje mi co najwyżej Podkowa leśna lub okolice Zalesia górnego (mazowieckie), ale wierzę, że kiedyś spełnię swoje marzenie... ot choćby w małej chacie z kawałkiem ziemi dookoła :)

mania pisze...

Moje okolice :) POlecam nocne wejście na Cergową w rocznicę smierci Jana Pawla II, krośnieński oddział PTTK organizuje takie wyjścia co roku, z mszą św. odprawianą na szczycie

Gabidrut pisze...

Piękne plenery, fajna trasa i psina-widok bezcenny.Pozdrawiam!

dorota pisze...

Uwielbiam takie wycieczki. Jak widać pogoda się udała i można było podziwiać piękne widoki. Zazdroszczę trochę.:):)
Cieplutko pozdrawiam Dorota

BEATA-BECIA pisze...

To fajne , zielone i spokojne okolice - lubię je :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails