Obserwatorzy

piątek, 25 maja 2012

Cerkiew W Rzepedzi

Na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów leży osada Rzepedź.  Cerkiew na Szlaku Architektury Drewnianej pw. św. Mikołaja została wybudowana w 1824 r. nad potokiem Rzepedka w części miejscowości zwanej Rzepedź-wieś.


Cerkiew przebudowano w 1896 r. i ozdobiono polichromią autorstwa Josipa Bukowczyka. Budowla jest zaliczana do typu łemkowskiego północno-wschodniego; orientowana, trójdzielna o kwadratowej nawie z prezbiterium, babińcem i nawą. Nad wejściem został wyryty napis fundacyjny.


Ikonostas pochodzi z czasów budowy cerkwi i jest częściowo uzupełniony nowymi ikonami. W rzędzie ikon namiestnych umieszczone zostały owalne ikony Matki Bożej i Chrystusa. W nawie barokowe ołtarze. Podobny ołtarz umieszczony jest w prezbiterium przy ścianie północnej.

Cerkiew jest posadowiona na niewielkim wzgórzu, obok znajduje się cmentarz, gdzie pochowany jest Stanisław Niezabitowski - oficer wojska z Powstania Listopadowego, a także właściciel Rzepedzi.


Otoczona jest  murem kamiennym. Przed wejściem drewniana, zadaszona brama. Na osi cerkwi od zachodu wolnostojąca dzwonnica konstrukcji szkieletowej, oszalowana deskami.
Po II wojnie światowej cerkiew została przekazana parafii rzymskokatolickiej w Komańczy i służyła do 1960 r.  jako kaplica pogrzebowa. W tymże samym roku odnaleziono zakopany przy cerkwi dzwon- niestety został skonfiskowany. W 1987 r. cerkiew przekazano parafii greckokatolickiej.


Źródło:
1.Magdalena i Artur Michniewscy, Marta Duda-Gryc; "Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja. Przewodnik" . Oficyna Wydawnicza REWAS. Pruszków 2011.
2.http://www.twojebieszczady.pl/st_cerkwie/cerkiew_hoszow.php

6 komentarzy:

MADE BY MA-MA pisze...

ten snieg terazniejszy ;)??

AnkaSkakanka pisze...

Ładna cerkiew. Znam ludzi, którzy jadą w Bieszczady szlakiem cerkwi. Pozdrawiam

Niespokojne zacisze pisze...

Cudne miejsce, jesli jestem w pobliżu to chetnie tam bywam. O każdej porze roku wygląda inaczej, ale tak samo urokliwie:)

Stasiek pisze...

Nigdy nie byłam w podobnym miejscy, ale pomyślę o tym:)

Antonina pisze...

MADE BY MA-MA - śnieg tegoroczny. Byłam w Rzepedzi w zimie.

Niespokojne zacisze - o tak zupełnie inne zdjęcia można robić w róznych porach roku

AnkaSkakanka - o tak to są na pewno interesujące wycieczki.

juta pisze...

Dzięki za wskazanie miejsca,wartego zobaczenia będąc w Bieszczadach.
Pozdrawiam serdecznie

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails