Obserwatorzy

niedziela, 27 listopada 2011

Cerkiew w KońskichKońskie – wieś na wschodnim krańcu Pogórza Dynowskiego, 10 km na północ od Sanoka. Dawna cerkiew greckokatolicka, obecnie kościół pw. Przemienienia Pańskiego i Matki Bożej Bolesnej  znajduje się przy drodze do Witryłowa. Została wybudowana w  1927 r.na miejscu wcześniejszej cerkwi z 1832 r., która spłonęła w 1912 r.
Budowla orientowana, o konstrukcji zrębowej, na planie krzyża, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Od zachodu dostawiony przedsionek. Ściany szalowane deskami, szczyt nad przedsionkiem wycinany w ozdobny wzór.W przedsionku krucyfiks z XIX w. Główny ołtarz późnobarokowy (1736 r.) ze spiralnie skręconymi kolumnami i bogatą dekoracją rzeźbiarską z liśćmi akantu. Po obu jego stronach rzeźby św. Piotra i Pawła z kościoła w Dydni. Na antepedium  malowane sceny z życia tych apostołów  i data 1736 r. Po lewej stronie ołtarza obraz św. Andrzeja Boboli, po prawej stronie wizerunek św.Barbary. Dwa późnobarokowe ołtarze boczne pochodzą z I połowy XVII w. Na ścianach Droga Krzyżowa autorstwa artysty ludowego Henryka Cipory.

Dzwonnica cerkiewna jest murowanym obiektem wolnostojącym;  jeden  z dzwonów pochodzi z 1712 r.
Kiedy zwiedzałam to miejsce wczesną wiosną - padał śnieg, dlatego zdjęcia wyszły dość kiepskie. A płatki  śniegu są widoczne na fotografiach. Nie udało mi się też ująć obiektywem całego obiektu, toteż  podaję linki , gdzie można zobaczyć cerkiewkę  w całej okazałości: tu i tu.


Literatura
Magdalena, Artur Michniewscy, Marta Duda: "Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja”. Pruszków 2003.


6 komentarzy:

zabytkiprzemysl@gmail.com pisze...

właśnie, że zdjęcia z płatkami śniegu są bardzo klimatyczne :)
a nawiązując do Twojego poprzedniego posta - w jakimś stopniu podzielam Twoje emocje związane ze służbą zdrowia, mam syna autystycznego i ręce czasem opadają z bezradności, czasem czuję się jak skończony głupek i sługa uniżony przed lekarzami specjalistami, prosząc się poraz n-ty o coś co się bez łaski należy memu dziecku :/

eve-jank pisze...

Piękne miejsce. Dziękuje za wspaniałą wycieczkę.

christina-art pisze...

Przybliżasz ciekawe miejsca. Pozdrawiam :)

Go i Rado Barłowscy pisze...

Na pewno zajedziemy tam. Dzięki za podpowiedź! Fajnie jest mieć tyle klimatycznych miejsc do zobaczenia w okolicy :D


Pzdr.

malaala pisze...

Piękna cerkiew :)

urden pisze...

Witaj.
Ty znasz mnie a ja Ciebie nie, jak widzę. Cieszę się że do Ciebie trafiłem - miło spotkać kogoś o podobnych zainteresowaniach, z tym że Twoje są dużo szersze niż moje :D. Tym bardziej się cieszę, że wybieram się w Sylwestra w Bieszczady i już dzięki Tobie odnalazłem cerkiewkę którą chciałem odwiedzić. Co prawda z kamienia polnego, ale właśnie jej szukałem :).
Pozdrawiam serdecznie i gratuluję ciekawej strony.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails