Obserwatorzy

niedziela, 21 listopada 2010

Zielnik. Szafran - krokus jesienny

W ogrodzie mojej mamy już przekwitł, w moim ogrodzie kwitnie od  trzech tygodni (z opóźnieniem). Szafran uprawny (Crocus sativus) - nie jest zwykłym krokusem. A dlaczego? Bo kwitnie w jesieni (nie mylić z zimowitem) i  jeszcze do tego to właśnie ze znamion jego słupka kwiatowego robi się jedną z najstarszych przypraw świata. Szafran  nadaje niepowtarzalnego smaku potrawom z ryżu, sosom i zupom, możemy nim  podkreślać smak mięs, ryb, dziczyzny, a nawet dodać do wermutu. Dobrze  komponuje się z bazylią i oregano.Wytworną woń szafranu doceniono już dawno temu. Używali go w starożytnym Egipcie  faraonowie i kapłani, w antycznej Grecji rozsypywano w teatrze. A  w kuchni jako pierwsi zastosowali szafran Persowie w początkach ostatniego tysiąclecia p.n.e. Obficie stosowano tę przyprawę w Polsce szlacheckiej. Sławne były  tzw. "baby szafranowe", czyli drożdżowe puszyste ciasta zabarwione na żółto szafranem.
Jako afrodyzjak stosowany był przez Asyryjczyków, Fenicjan, Greków, Arabów, a nawet Brytyjczyków, którzy od XIV w. hodowali go w Staffron Walden.Aby uzyskać 1 kg przyprawy, trzeba około 200 000 kwiatów. Z jednego hektara plantacji uzyskuje się  od 15 do 25 kg przyprawy. Kwiaty zbiera się recznie, obcina znamiona słupka  i suszy.


Szafran należy do  roślin z rodziny kosaćcowatych. Kilka wąskich, rynienkowatych liści, które rosną silnie dopiero po kwitnieniu, wyrasta z bulwocebuli. Kwiaty wyrastają także prosto z bulwocebuli. Płatki są tylko w górnej części wolne, niżej zrośnięte w rurkę. Część podziemna to kuliste bulwocebule, nieco spłaszczone, pokryte suchymi łuskami


Na tym zdjęciu widać różnicę m.in. kolorystyczną między zimowitem, a szafranem ( zimowit w górnej części fotografii)

9 komentarzy:

Kiciak pisze...

Miło poszerzyć swoją wiedzę :) Nie wiedziałam, że szafran kwitnie jesienią i że można go sobie samemu wychodować :)

Grażyna pisze...

Niezmiennie podobają mi się fotki kwiatów, czy też krajobrazów, jak i architektury które pokazujesz na swoim blogu, również obszerne informacje które podajesz:)
Chusty wszystkie cudne:), mitenko również!!
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

przyznaję się -nie wiedziałam,że są zimowe krokusy zawsze myślałam, że to zimowity - dzięki Tobie stale się czegoś nowego dowiaduję...Szafranu używam, tylko,że on jest drogi teraz już wiem dlaczego. A Ty ze swoich krokusów masz szafran?;-) Wanda

urszula97 pisze...

Też z tych niewiedzących,jestem w szoku,nie wiedziełam,ze szafran tak wyglada dla mnie do zimowit zawsze był,dziękuje.

olenta pisze...

no tak, a ja tak jakoś na początku października ... myślałam, że krokusikom coś się popierniczyło, bo zakwitły. a że ogródek mam od niedawna, to nie bardzo jeszcze wiem co i jak.
a tu masz babo placek :).

Motylek pisze...

Nie wiem dlaczego, ale w moim ogródku krokusy jesienne okazały się... rośliną jednoroczną... A krokusy wiosenne mają się dobrze...

Katarzyna / Kathryn pisze...

Tylko szkoda, ze tak krótko kwitna....

Monika pisze...

Hello my friend, we used to have saffron in the spice cupboard when I was a kid. I bought it once many,many years ago. Thank you for reminding me, I will look for it again :)) Have a wonderful day, Monika.

Bellis pisze...

W Szwecji teraz jest czas lussekatt - żółtych bułeczek z szafranem, piecze się je na święto św. Łucji :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails