Obserwatorzy

piątek, 30 października 2009

Jesienne mitenkiMitenka (mitynka) - rękawiczka, bez palców lub okrywająca palce tylko w połowie. Mitenki noszono od XVIII wieku jako dodatek do eleganckiego stroju. Początkowo bardzo zdobne, z jedwabiu lub koronki, wyszywane haftem lub drogimi kamieniami. Później, a także obecnie, ich funkcja ozdobna przeszła w ochronną. Mitenkami nazywa się również rękawiczki bez palców noszone np. przez kierowców lub motocyklistów.

Jesień w pełni: wilgotno, szybko robi się ciemno. Świat szarzeje dosłownie w oczach. Jeszcze niedawno przed oczyma gama jesiennych barw, a dziś, kiedy wędrowałam z wyżlicą po łąkach i chaszczach: mokro i szaro, szaro, szaro.Ptaki się pochowały i psica nie wytropiła ani jednego bażanta – wyczuje ptaka w krzakach, robi swoją „stójkę”, potem się skrada. Kiedy ptak wzbija się do lotu, odbywa się wielkie gonienie.
Nawet sroki nie grały dziś na nosie (bo pogrywają sobie z Ifką przelatując kolejno z drzewa na drzewo).


Spotkałyśmy tylko sarny, które tak zmieniły ubarwienie, że doskonale komponują się z kolorem suchych traw. A kiedy uciekają na horyzoncie ruszają się tylko białe plamy dupek.


Dlatego dla poprawy humoru pokazuję dziś jesienne mitenki – przydadzą się na pewno na kolejne dni. Nie zostały ozdobione drogimi kamieniami, ani nawet haftem. Wykorzystałam reszki włóczek, a wykończenie obmyślałam na bieżąco. Robiłam na okrągło, na drutach skarpetkowych (nie pięciu, a trzech) według obliczeń podanych w poście „Młodzieżowe mitenki”.

Oglądałam dziś nowy wpis Ilukuduji na jej blogu. Prezentuje piękny szal w liście. Mój zaczęty tym samym wzorem z „Kalinki” na razie wygląda tak:6 komentarzy:

Magda pisze...

Strasznie fajne te mitenki. Zawsze podobały mi się zrobione na drutach rękawiczki, czapki, szaliki itp. niestety ja nie zostałam obdarzona ani talentem ani cierpliwością do tego.
Gorąco pozdrawiam!
Magda

tojatenia pisze...

Świetny pomysł z minetkami. Bardzo ładne.

makneta pisze...

Twoje mitenki są śliczne, zresztą jak i inne prace. Szal też się zapowiada ciekawie. Tylko muszę sprostować jedną rzecz Ilukuduji sama nie zrobiła tego szala a dostała w prezencie od innej dziergaczki Longakera http://kuduja.blogspot.com/ i chwali się nieoczekiwanym prezentem.
Pozdrawiam
Makneta

magii66 pisze...

Witaj. Piękne mitenki. Właśnie doszłam w swoich do kciuka i walczę. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Czy mogę prosic o sche,at wzoru ażurowego szalika?

MidMad pisze...

Przepiękne mitenki, śliczne i przemyślane wzory!

Antonina pisze...

Dziękuję, za słowa uznania za mitenki.
Magii możesz prosić, a o który schemat ci chodzi i jak mam ci do doręczyć?

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails