Obserwatorzy

wtorek, 20 maja 2014

Jeszcze raz o Klasztorze Karmelitów Bosych w Zagórzu

O ruinach klasztoru pisałam kilka lat temu  tu - wtedy jeszcze nic ciekawego się tu nie działo. Władze gminy dbały jedynie, by cegły z rozsypujących się murów nie sypały się na głowy zwiedzających  i "bywalców". W 2012 r. przedstawiłam nietypową galerię sztuki - Drogę Krzyżową Nowego Życia - rzeźby kolejnych stacji drogi krzyżowej wykonane przez lokalnych artystów przy drodze prowadzącej do klasztoru. W międzyczasie z funduszy Gminy Zagórz i Wojewódzkiego  Konserwatora Zabytków zabezpieczono i odbudowano częściowo mury okalające klasztor, uporządkowano teren przyklasztorny, wycięto wszechobecne chaszcze i krzewy (rosną jeszcze na murach klasztoru).

W tym roku, z kolei z funduszy unijnych ukończono przy klasztorze budowę wieży widokowej (22 m wysokości): 


A tam, gdzie pamiętam chaszcze i śmieci po biesiadach "bywalców" powstały kwatery przyszłego ogródka przyklasztornego (na razie mało roślin tam posadzono, ale projekt wygląda obiecująco). Wyżwirowana alejka doprowadza nas do ogródka, gdzie posadowiono ławeczki; można przysiąść i odpocząć.


 

I w taki oto sposób powstał ciekawy obiekt, w miarę zagospodarowany, który powinien znaleźć się na mapie turystów zwiedzających te tereny. Oby tylko nie został zdewastowany...
No więc wybrałam się na wycieczkę, obejrzałam, wyspinałam się nawet na wieżę. Wstęp - jak dotąd bezpłatny, jednak bardzo się prosi, by klasztor był bardziej strzeżony.
Widok cudny (przypomina mi się częściowo pejzaż z Sobienia, gdzie patrzyło się tylko na panoramę roztaczającą się z jednego punktu).
Tu właściwie można zobaczyć widoki z czterech stron świata: zakole Osławy, pasmo Gór Słonnych, w kierunku południowo-wschodnim Wschodniobeskidzki Obszar Chronionego Krajobrazu, zachód: Obszar Chronionego Krajobrazu Beskidu Niskiego.
Niestety na wieży akumulatorki w aparacie odmówiły współpracy, wobec tego nie ma zdjęcia Osławy, a i widoki niepełne. Muszę się tam wybrać raz jeszcze i zrobić porządne fotki.

8 komentarzy:

Barbara Wójcik pisze...

Dzięki, już mam plan na najbliższy czas, nigdy tam nie byłam- pozdrawiam.

tojatenia pisze...

O, cieszę się, że tak pięknieje klasztor i jego okolice. Byłam tam kilka razy, a teraz zachęciłaś mnie na nową wycieczkę. Być może w czasie tegorocznych wakacji. Dzięki za informacje.
Pozdrawiam.

ankaskakanka pisze...

Bardzo dobrze, że klasztor został odbudowany. Widok z baszty jest nieziemski. Pozdrawiam

3nereida pisze...

Super sa te net-podroze .Mnie sie wydaje , mam nadzieje , ze nie tylko wydaje ,ze mysie cywilizujemy i potrafimy szanowac spuscizne po wcześniejszych mieszkancach .

tonka pisze...

Dobrze że nie wszystko niszczeje,ze coś jednak ratujemy.

Sylwia M pisze...

Dobrze że są takie miejsca, widok przepiękny :)

UTKANE Z PASJI pisze...

Nie byłam tam dlatego chetnie obejrzałam Twoja relację, ruiny interesujące, warto zwiedzić;)

kawusiowa5 pisze...

Szkoda, że nie udało się go zupełnie odbudować... Zawsze żal mi takich miejsc, które kiedyś tętniły życiem.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails