Obserwatorzy

środa, 3 lipca 2013

Zielnik. Oliwnik wąskolistny

Oliwnik wąskolistny (syn. oliwnik zwyczajny) Elaeagnus angustifolia L. – gatunek rośliny z rodziny oliwnikowatych. Występuje na obszarze od Europy po środkową Azję i Himalaje, ponadto w Chinach. W Polsce jest dość często uprawiany.


Jest to małe drzewo lub rozłożysty krzew, który osiąga wysokość do 6 m. Młode pędy i liście są białosrebrzyste, gęsto pokryte łuskowatymi włoskami. Pędy główne cierniste, pędy boczne bez cierni, cienkie, nie drewnieją i opadają razem z liśćmi. Kora szarobrązowa.  Liście bardzo ozdobne, lancetowate do 5 cm długości, srebrzysto owłosione. Kwiaty promieniste, rurkowate, silnie i przyjemnie pachnące. Mają pojedynczy 4-krotny okwiat, 1 słupek, 4 pręciki. Z zewnątrz srebrzyste, wewnątrz żółte, wyrastają  po 2-3 w kątach liści drobne. Kwitnie na przełomie maja i czerwca.
Owoce elipsoidalne, srebrzystobiałe do 2 cm długości. Po dojrzeniu utrzymują się aż do zimy na gałązkach.
Roślina ozdobna. Ze względu na swoje srebrzyste liście i ładny pokrój oliwnik uprawiany bywa w parkach i na skwerach. Jest odporny na dymy przemysłowe i suszę. Łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do gleby. Można go silnie przycinać, wówczas zagęszcza się i ma ładniejszy pokrój. Rozmnaża się go przez wysiew nasion lub odrosty.
W naszym ogrodzie rośnie od zawsze w różnych miejscach. Mam go od mamy, która  zafascynowana wspaniałym zapachem tych niepozornych kwiatów posadziła go  kiedyś u siebie. Dodam, że nawet niewielka roślina, kiedy kwitnie, czaruje cały ogród wonią kwiatów. Czasem formujemy roślinę jak drzewko, czasem pozwalamy się rozkrzewić. U nas oliwnik jakoś nigdy nie wykształcił nasion. Można go rozmnażać ukorzeniając gałązki. Roślina ma też tendencję tworzenia odrostów od korzeni.

Literatura: http://pl.wikipedia.org/wiki/Oliwnik_w%C4%85skolistny

10 komentarzy:

Anka J. pisze...

Podoba mia się to drzewko. Pozdrawiam

tonka pisze...

Interesująca roślinka,przydałaby mi się ze względu na zapach i małe wymagania,muszę się za nią rozejrzeć.

Dobre Czasy pisze...

Czytając tego posta przypomniała mi się lekcja biologii-fantastycznie.Pozdrawiam Jola

ZielonaMila pisze...

Fantastyczny post, piękne drzewo, idealne do ogrodu:) Pozdrawiam

nuta pisze...

Zazdroszczę Wam tego ogrodu!!!!!!!!!!!!!

Ewa Urban pisze...

Och, chciałabym mieć takie drzewko u siebie na ranczo :-) Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu :-)

Jan B. pisze...

czy probowalas kiedys ukorzenic zdrewniały kawalek pędu ? Pytam bo jestem zainteresowany dobrymi owocowymi odmianami oliwnika ? W Polsce raczej niedostepnymi

Antonina pisze...

Nie - nie próbowałam, jednak myślę, że spokojnie udałoby się ukorzenić.

Anonimowy pisze...

Mam dOsc pokazny krzew i jest z 5 odrostow.Zapach ma powalajacy,raj dla bzyczków.Odrosty posadze na wiosne,sprobuje prowadzic w formie drzewka.Dobry krzew ,bo i szybko rosnie ,a o to mi chodzi.

Anonimowy pisze...

Krzew jest spiczśl i pięknie pachnie mam takie i polecam

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails